افت چشمگیر تولید و صادرات محصولات صنعتی ایران
گزارش جدید وزارت صنعت، معادن و تجارت از تولید محصولات صنعتی ایران نشان از افت چشمگیر تولید و صادرات بسیاری از محصولات طی سال ۹۷ دارد.

بر اساس گزارش ۱۵۳ صفحه‌ای وزارت صنعت که دوشنبه ۱۳ خرداد در سایت رسمی آن منتشر شده‌است، تولید بسیاری از محصولات صنعتی شامل خودرو، پتروشیمی، آلومینیوم، تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی، کولر و غیره افت چشمگیری داشته‌است، اما تولید برخی محصولات معدنی مانند فولاد و مس، افزایش یافته‌است. آمریکا اخیراً صادرات فلزات ایران را تحریم کرد.

گزارش وزارت صنعت نشان می‌دهد تولید انواع سواری که بخش اعظم تولید خودروی ایران را شامل می‌شود، در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ با افتی بالای ۳۸ درصدی به زیر ۸۸۴ هزار دستگاه رسیده‌است.

تولید همه انواع دیگر خودروها، حتی تراکتور و کمباین نیز افت داشته‌است.

آمارهای این گزارش نشان می‌دهد تولید پتروشیمی که سهمی ۲۵ درصدی در صادرات غیرنفتی کشور دارد با افتی ۱٫۳ درصدی به ۵۲٫۸ میلیون تن رسیده‌است. این درحالی است که چندین سال پیش، ایران برنامه‌ای برای افزایش دو برابری تولید فرآورده‌های پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ داشت.

وضعیت پتروشیمی ایران از سال ۸۴ تاکنون:

 

​اخیراً معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی ایران اعلام کرد هم‌اکنون ظرفیت تولید پتروشیمی کشور ۶۵ میلیون تن است و این رقم تا سال ۱۴۰۰ به ۹۱ میلیون تن و در سال ۱۴۰۳ به ۱۳۰ میلیون تن می‌رسد.

آمارها همچنین حاکی از افت ۲ میلیون تنی صادرات پتروشیمی ایران در سال گذشته‌است.

وضعیت تولید برخی محصولات صنعتی دیگر از سال ۱۳۸۴ تاکنون (میلیون دستگاه):

 

در بخش معادن، تولید فولاد کشور در سال ۹۷ با رشدی ۷٫۵ درصدی به ۲۲٫۴ میلیون تن رسیده‌است.

تولید مس خالص نیز با رشدی بالای ۵۶ درصدی به ۲۴۹ هزار تن رسیده‌است، اما تولید آلومینیوم با ۱۳ درصد کاهش به زیر ۳۰۵ هزار تن افت کرده‌است.

بنا بر آمارهای گمرکی، میزان صادرات پارسال آهن و آلیاژهای آن (چدن و فولاد) به حدود ۳٫۹ میلیارد دلار و صادرات مس و محصولات مسی به حدود ۷۰۰ میلیون دلار بالغ شد. ایران همچنین بیش از ۸۴۰ میلیون دلار صادرات سنگ آهن داشته‌است.

هنوز معلوم نیست صادرات این محصولات بعد از تحریم‌های جدید آمریکا علیه صنعت فلزات ایران در اردیبهشت سال جاری، چگونه پیش خواهد رفت.

در مجموع، بنا بر گزارش وزارت صنعت، ایران پارسال ۳۲ میلیارد و ۳۳۷ میلیون دلار صادرات محصولات صنعتی (شامل پتروشیمی، میعانات گازی، کشاورزی و گاز مایع نیز می‌شود) داشته‌است. صادرات معدنی کشور ۳۴٫۵ درصد و صادرات فرش ۳۴ درصد و صادرات میعانات گازی (نوعی نفت خام فوق سبک) نیز ۳۰ درصد افت داشته‌است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.