ظریف: مذاکره با آمریکا بعید است؛ آمریکا درگیر جنگی علیه ایران است
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به تازه‌ترین اظهارات مقامات ارشد آمریکایی، در مورد "مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران"، گفت: احتمال مذاکره با آمریکا زیاد نیست و در واقع بعید است، چون این مذاکرات ادامه روند فشار است. محمدجواد ظریف، یک روز پس از اظهارات مایک‌ پمپئو، همتای آمریکایی خود، مبنی بر آمادگی آمریکا برای آغاز مذاکرات بدون پیش‌شرط، این اظهارات را عنوان نمود.

محمدجواد ظریف، در گفتگو با شبکه خبری آمریکایی ای‌بی‌سی، یک‌بار دیگر تاکید کرد: "تهدید علیه ایران بی‌نتیجه است (...) ادامه روند فشار در مورد ایران نتیجه‌بخش نخواهد بود تنها چیزی که در مورد ایران جواب می‌دهد، احترام است".

رییس سیاست خارجی ایران، با اشاره به تحریم‌های آمریکا و فشار اقتصادی بر این کشور، گفت: "هدف تحریم اگر این است که بر مردم عادی فشار آورده شود، این اتفاق رخ داده است اما اگر هدف این است که تغییر سیاسی حاصل شود خیر تحریم‌ها در این زمینه بی‌نتیجه‌اند".

محمدجواد ظریف، در مورد افزایش تنش‌ در خلیج فارس هم متذکر شد: تصور کنید اگر ایران به سواحل کالیفرنیا یا فلوریدا می‌آمد چه حسی به آمریکایی‌ها دست می‌داد؛ حال آمریکا اقدام به ارسال ناوهای هسته‌ای به آب‌ها ما و در نزدیکی ما کرده است ما باید از خود دفاع کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا، از تحریم‌های آمریکا علیه ایران با عنوان "جنگ اقتصادی" نام برد که به گفته وی، تفاوتی با جنگ نظامی ندارد. آقای ظریف تاکید کرد: "آمریکا درگیر جنگی علیه ما است و جنگ برای کسانی که در آن درگیرند بسیار دردناک است".

اظهارات محمدجواد ظریف، در حالی عنوان می‌شود که طی روزهای اخیر دونالد ترامپ و مایک پمپئو از آمادگی برای آغاز مذاکره با ایران خبر دادند. حسن روحانی نیز دو روز پیش گفت مذاکره همراه با احترام امکان‌پذیر است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.