ظریف : ایران به شرط لغو تحریم‌ها با آمریکا گفتگو می‌کند
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، در صفحۀ توئیتر خود و در واکنش به اظهارات همتای آمریکایی خود، مایک پمپئو، نوشت که تهران با آمریکا مذاکره نمی کند اگر این کشور تحریم های خود را علیه ایران لغو نکند.

محمد جواد ظریف، تحریم های آمریکا را "جنگ اقتصادی" علیه ایران توصیف کرده و افزوده است : "جنگ و گفتگو با پیش شرط یا بدون پیش شرط با یکدیگر سازگار نیستند."

ظریف همچنین تحریم های آمریکا را "تروریسم اقتصادی" خوانده که قربانیانش به گفتۀ وی مردم ایران هستند. مایک پمپئو در جریان دور سفر اروپایی اش در سوئیس گفته است که آمریکا آماده است بدون پیش شرط با رهبران ایران مذاکره کند.

با این حال، اکنون به نظر می رسد که حکومت ایران برای گفتگو با آمریکا (پیش) شرط تعیین می کند و مذاکره با این کشور را دست کم به لغو تحریم ها واشنگتن علیه تهران مشروط ساخته و مدعی شده است که گفتگو و جنگ با یکدیگر سازگار نیستند غافل از اینکه گفتگو تنها و مناسب ترین وسیلۀ برای پایان دادن به جنگ یا پیشگیری از آن است.

پیشتر حسن روحانی گفته بود که جمهوری اسلامی ایران رژیمی مصلحت گرا است و حاضر به گفتگو با آمریکا است مشروط به اینکه طرف گفتگو نیز احترام و قواعد بین المللی را رعایت کند.

برخی از شخصیت های حزب دموکرات آمریکا در تماس با مقامات ایران به این کشور هشدار داده اند که مبادا با دادن بهانه به رئیس جمهوری آمریکا به دام طرح های او از جمله رویارویی نظامی بیفتند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.