واکنش وزارت امور خارجه ایران به اظهارات امانوئل ماکرون؛ اظهارات ترامپ ارزش پاسخ ندارد
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به اظهارات امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه، می‌گوید: طرح اظهارات فرابرجامی، نه تنها کمکی به حفظ برجام نمی‌کند، بلکه زمینه بی‌اعتمادی بیشتر بین طرف‌های باقی‌مانده در برجام را فراهم می‌سازد. امانوئل ماکرون، روز پنج‌شنبه ششم ژوئن، ضمن تاکید بر لزوم "محدود ساختن برنامه موشکی ایران"، گفت: باید گفتگوهای تازه‌ای را با ایران بر سر برنامه موشک‌های بالستیک این کشور آغاز کنیم.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، یک روز پس از اظهارات امانوئل ماکرون، تاکید کرد: "طرف های اروپایی تاکنون به رغم برخی سخنان و بیانیه‌های سیاسی، در عمل به تعهدات خود ذیل برجام و تعهدات بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام ناتوان بوده و نتوانسته‌اند زمینه انتفاع کامل کشورمان را طبق این توافق چندجانبه فراهم کنند".

امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ، روسای جمهوری فرانسه و آمریکا، روز پنج‌شنبه ششم ژوئن، در حاشیه مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد پیاده شدن نیروهای متفقین در نرماندی، نسبت بر توافق خود درباره برنامه‌های موشکی، اتمی و دخالت‌های ایران در بحران‌های منطقه‌ای تاکید کردند.

رهبران پاریس و واشنگتن، در عین حال، در زمینه چگونگی دست‌یافتن به این اهداف با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند.

در حالیکه دونالد ترامپ، در این گفتگو تاکید کرد: "واشنگتن نمی‌خواهد که ایران به سلاح اتمی دست یابد"، اما امانوئل ماکرون، یک‌بار دیگر از "برجام دفاع" کرد و گفت: "ما برای دستیابی به این هدف ابزاری را در دست داشتیم که تا سال ۲۰۲۵ از اعتبار برخوردار بود".

وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، تصریح کرد: " طرح موضوعات فرابرجامی، نه تنها کمکی به حفظ برجام نمی کنند، بلکه زمینه بی اعتمادی بیشتر بین طرف های باقی مانده برجام را فراهم و آمریکا را به هدف خود در خروج غیرقانونی از برجام که چیزی جز فروپاشی آن نبود، نزدیک‌تر می کنند".

عباس موسوی، اظهارات دونالد ترامپ را نیز "ادعاهای تکراری، بدون پشتوانه و متناقض رییس‌جمهوری آمریکا" عنوان نمود که "فاقد ارزش و شایسته واکنش تازه" نیست.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.