سخنگوی قوه قضاییه: نزار زکا در بین عفوشدگان نیست
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، می‌گوید نزار زکا مشمول عفو رهبر ایران قرار نگرفته اما درخواست عفو او در قوه قضائیه در دست بررسی است.

این شهروند لبنانی از سال ۲۰۱۵ به اتهام جاسوسی برای آمریکا در ایران زندانی است.

آقای اسماعیلی به خبرگزاری فارس گفت نام "این متهم امنیتی" در بین کسانی که مشمول عفو آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، شده‌اند وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضایی ایران گفت: "پیشنهادی در مورد عفو او ارسال نشده بود و در این لیست اسم ایشان ارسال نشده است؛ البته اخیرا خود نزار زاکا تقاضای آزادی مشروط کرده و تقاضایی هم از سوی رئیس جمهور لبنان در ارتباط با مساعدت در مورد این محکوم واصل شده که این تقاضا و بررسی‌های قضائی در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی انجام می‌شود و اگر چنانچه بررسی‌های قضائی منتهی به نتیجه شد آن را اطلاع‌رسانی می‌کنیم."

او گفت قوه قضائیه در حال بررسی این درخواست است.

رهبر ایران به مناسبت عید فطر ۶۹۱ محکوم را عفو کرد و گفته شده بود نزار زکا هم در بین آنان است.

خبرگزاری رسمی لبنان نیز پنج روز پیش (سه‌شنبه ۴ ژوئن) از قول وزارت خارجه این کشور خبر داده بود که نزار زکا با درخواست مقام‌های لبنانی، در آستانه عید فطر عفو و بزودی آزاد می‌شود.

پیشتر گزارش شده بود که خانواده آقای زکا، از حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان و همچنین مقامات دولت لبنان خواسته بودند برای آزادی او میانجی‌گری کند.

نزار زکا که اکنون حدود ۵۰ سال دارد، تابستان سال ۲۰۱۵ در حالی که به دعوت دولت ایران برای سخنرانی در کنفرانسی به تهران رفته بود بازداشت و به اتهام جاسوسی برای آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

به دنبال دستگیری آقای زکا، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تصاویری از او را با لباس نظامی منتشر کرد و گفت آقای زکا در یک پایگاه نظامی آمریکا بوده است.

خبرگزار تسنیم نیز پس از دستگیری او نوشت:‌ "وی ارتباطات جدی نظامی و امنیتی با ایالات متحده آمریکا بویژه در پنتاگون و سازمان سیا داشته است. از جمله آن می‌توان به دیدار وی با کالین پاول (وزیر خارجه سابق آمریکا) اشاره کرد."

خانواده آقای زاکا این اتهامات را رد کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نزار زاکا سرپرست یک گروه غیرانتفاعی بوده که از دولت آمریکا ۷۳۰ هزار دلار کمک دریافت کرده است.

حامیان آزادی آقای زکا می‌گویند که او "با تایید وزارت خارجه آمریکا به ایران رفت و سفر او با کمک‌هایی که وزارت خارجه اعطا می‌کند ممکن شد."

آنها می‌گویند آقای زکا در پنجمین سفر خود به ایران دستگیر شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.