انتقاد فلاحت‌پیشه از تلاش برای "کم‌اهمیت" جلوه دادن سفر آبه
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از تلاش برای "کم‌اهمیت" نشان دادن سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران انتقاد کرد. کیهان نوشته است ژاپن و آلمان "پیام‌رسان‌های ترامپ" هستند. وزارت خارجه ایران سفر شینزو آبه را "تاریخی" خوانده است.

درحالی که دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی از اهمیت "تاریخی" سفر قریب‌الوقوع شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن به تهران سخن می‌گوید، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از "تلاش‌های برخی برای کم‌اهمیت جلوه دادن" این سفر خبر داده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه روز دوشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) ضمن "بسیار مهم" خواندن سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران، گفت: «در آستانه این سفر برخی تلاش‌های خلاف منافع ملی را انجام می‌دهند. امروز یکی از رسانه‌ها نوشت که به صورت مصنوعی دلار را پایین نگه‌می‌دارند، نمی‌دانم چرا برخی از جریانات سیاسی از کم شدن فشار اقتصادی به مردم ناراحت می‌شوند.»

به گزارش ایسنا، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: «این که چنین حسی در این دنیا شکل گرفته که باید مانع از یک‌جانبه‌گرایی و تقابل آمریکا با ایران شوند نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران است. سفر نخست‌وزیر ژاپن نیز از نظر روابط دوجانبه و مسائل بین‌المللی بسیار مهم و سفر ویژه‌ای محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که موضوع ایران ویژه است.»

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز دوشنبه سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران را "تاریخی" خواند و از "دیدگاه‌های مشترک" تهران و توکیو خبر داد. موسوی همچنین گفت که در این سفر "قطعا توافقات خوبی" انجام خواهد شد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران اما در عین حال تأکید کرد که در رابطه با این سفر از "لفظ میانجی‌گری" استفاده نمی‌کند.

سفر روز دوشنبه وزیر خارجه آلمان به ایران و دیدار چهارشنبه آینده نخست‌وزیر ژاپن به تهران، به عنوان تلاش برلین و توکیو در راستای "میانجی‌گری" میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده برای رفع تنش موجود بین دو کشور و "نجات برجام" ارزیابی می‌شود.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز دوشنبه با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد و قرار است با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کند. جمهوری اسلامی اروپا را متهم کرده که "گامی عملی" در راستای تعهدات خود در قبال برجام برنداشته است. وزیر خارجه آلمان نیز در آستانه سفرش به تهران ابراز امیدواری کرده بود که "راه‌هایی سازنده برای نجات برجام" یافت شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ششم خردادماه گذشته در نشست مطبوعاتی مشترک خود با شینزو آبه، ضمن ابراز آمادگی مجدد برای مذاکره با جمهوری اسلامی، تأکید کرده بود که از "نزدیکی زیاد" نخست‌وزیر ژاپن به دستگاه رهبری ایران آگاه است. او هم‌زمان گفته بود که ایالات متحده قصد تغییر رژیم در ایران را نداشته و ایران "با همین رهبران" نیز شرایط "تبدیل شدن به کشوری بزرگ را دارد".

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در بخش دیگری از سخنان امروز خود با اشاره به اهمیت سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران گفته است: «در این بین تلاش‌هایی صورت می‌گیرد تا این گونه رفت‌وآمدها را ضعیف نشان دهند. آنها هدفشان آن است که خیلی زود شکست دولت را اعلام کنند تا به قدرت برسند. میل برخی از جریانات سیاسی برای رسیدن به قدرت در کشور به ضرر منافع ملی تمام می‌شود. آن جریانات می‌تواند در زمان خود برنامه‌شان را ارائه کنند و به قدرت برسند اما قرار نیست که منافع ملی برای رسیدن به قدرت فدا کنیم.»

روی سخن حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با روزنامه کیهان است که تیتر یک شماره‌های روزهای یکشنبه و دوشنبه (۱۹ و ۲۰ خرداد) خود را به سفر مقام‌های آلمانی و ژاپنی اختصاص داده بود. این روزنامه حکومتی روز گذشته از سفر مقام‌های ژاپن و آلمان به ایران ابراز نارضایتی کرده و نوشته بود که این دو کشور نه میانجی، بلکه "پیام‌رسان‌های ترامپ" هستند و با "کلاه گشاد آمریکا" به تهران می‌آیند.

ادعای کیهان درباره رابطه سفرهای اخیر و کاهش قیمت دلار

کیهان روز دوشنبه نیز در گزارشی زیر عنوان "از آلمان چه انتظاری داریم وقتی یک باک بنزین هم به ظریف نداد"، برلین را "پادوی" واشنگتن خواند و از جمله نوشت: «در روزهای اخیر و همزمان با سفر مقامات ژاپنی و آلمانی به تهران، یک جریان سیاسی خاص با فضاسازی کاذب اینگونه وانمود کردند که این دو سفر موجب شده تا دلار سیر نزولی به خود گرفته و همچنان در حال کاهش است.»

به ادعای کیهان: «این جریان سیاسی در پی آن است تا در ادامه اینگونه القاء کند که سفر واسطه‌های آمریکا به ایران، قیمت دلار را اینگونه کاهش داد، حالا ببینید اگر با ترامپ مستقیم مذاکره کنیم، چه شود!»

برخی تحلیلگران نارضایتی شدید کیهان از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع تنش میان ایران و آمریکا را "نشانه جدی بودن سفر میانجی‌گرانه" نخست‌وزیر ژاپن به تهران ارزیابی کرده‌اند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه همچنین با اشاره به تبدیل شدن موضوع "بازگشت از تحریم‌ها در آمریکا به بحث اساسی" و دنبال کردن "منطقی" این موضوع توسط "جریانی" در ایالات متحده و نیز "اقدامات منطقی ایران در قالب برجام، گفته است: «قرار نیست که این اقدامات منجر به شکل‌گیری فضای منفی علیه جمهوری اسلامی ایران شود. متأسفم عده‌ای در ایران به خاطر منافع خود حاضرند کشور را دوباره ذیل فصل هفت قرار دهند.»

چنانچه شورای امنیت بخواهد تهدیدی جدی علیه کشوری را مطرح کند آن کشور را ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد قرار می‌دهد. اگر این نهاد بین‌المللی در قطعنامه‌ای فرضی کشوری را ذیل فصل هفت قرار دهد، هم امکان استفاده از گزینه تحریم (طبق بند ۴۱) و هم امکان استفاده از گزینه نظامی (بند ۴۲) علیه آن کشور وجود دارد.

"ایران و آمریکا به خوبی تنش را مدیریت کرده‌اند"

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران را "در قالب مناسبات دوجانبه" عنوان کرد، اما در عین حال گفت: «البته ژاپن موضوع میانجگیری اعلام کرده اما هنوز طرح و برنامه‌ای برای میانجیگری بین ایران و آمریکا به صورت مشخص داده نشده است.»

فلاحت‌پیشه همچنین با تأکید بر اینکه "روابط بین ایران و آمریکا به میانجیگری نیاز ندارد" گفت: «عملا تابویی هم برای این موضوع نداریم. معتقدم ایران و آمریکا به خوبی تنش را مدیریت کرده و وارد فضای تنش نشدند. در سایر حوزه‌ها هم می‌توان بسیاری از مسائل و مشکلات را حل کرد.»

هم‌زمان وزیر خارجه ایران سفر در پیش شینزو آبه به تهران را در ادامه "سیاست معقول و منطقی جمهوری اسلامی" دانسته و گفته است: «ما در این سیاست، هیچ‌گاه نگران گفت‌وگو با کشورهای دوست و کشورهایی که با آنها ارتباط داشتیم نیستیم، از همین رو با مقامات کشور ژاپن هم گفت‌وگو خواهیم کرد.»

به گفته محمدجواد ظریف: «ما در مذاکره با نخست‌وزیر ژاپن واقعیات را توضیح خواهیم داد و تبیین خواهیم کرد که چگونه جامعه بین‌المللی می‌تواند برای حفظ دستاوردهای برجام حرکت کند.»

به گزارش تسنیم، ظریف همچنین در واکنش به "اظهارات برخی افراد که ادعا دارند در شرایط کنونی امید مردم برای بهبود اوضاع کشور به سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران است"، گفته است: «امید مردم باید به خدا و توان خودشان باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا بارها تأکید کرده که خواستار جنگ با ایران نیست، اما در عین حال اجازه دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نیز نخواهد داد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز ۱۲ خردادماه گذشته آمادگی ایالات متحده برای مذاکره "بدون پیش‌شرط" با جمهوری اسلامی را اعلام کرده بود.

این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی نفس مذاکره با آمریکا را زیر سؤال برده و آن را منتفی دانسته است. علی خامنه‌ای با اشاره به اینکه "موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب" نمی‌توانند موضوع مذاکره باشند، گفت‌وگو با آمریکا را "سم مضاعف" توصیف کرده و تأکید کرده است که جمهوری اسلامی "مطلقا" با این کشور مذاکره نخواهد کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اما چهارشنبه گذشته گفته بود که در صورت پذیرش "مسئولیت" و جبران "خسارت‌ها" از سوی آمریکا "شاید شرایط دیگری برای حل مشکلات" به وجود آید. روحانی در عین حال تأکید کرده بود که "تغییر لحن و سخن" مقام‌های آمریکایی تأثیری بر مواضع جمهوری اسلامی نخواهد داشت.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.