موسوی: رئیس اینس‌تکس همراه وزیر خارجه آلمان به تهران آمده است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه اعلام کرد رئیس آلمانی اینس‌تکس نیز به همراه هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، به تهران سفر کرده است.

ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری با ایران، موسوم به اینکس‌تکس، مجرایی است که کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام برای تبادلات مالی و بازرگانی با ایران پیشنهاد کرده‌اند اما این ساز و کار تاکنون اجرایی نشده است.

پِر فیشر، رئس پیشین یکی از بانک‌های بزرگ آلمان که به عنوان رئیس اینس‌تکس منصوب شده، پیش از این نیز اواخر زمستان ۹۷ به ایران سفر کرده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بارها از اجرایی نشدن اینس‌تکس انتقاد کرده و اروپا را به «کم‌کاری» در این زمینه متهم کرده‌اند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، نیز روز دوشنبه گفت ایران امید چندانی به اینس‌تکس نبسته است.

بتازگی یک مقام روسیه اعلام کرد مسکو نیز خواستار پیوستن به اینس‌تکس است و مقام‌های اروپایی هم ابراز امیدواری کرده‌اند که این ساز و کار تا تابستان اجرایی شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در سفر به بریتانیا گفت که اینس‌تکس اگر تنها تجارت کالاهای غیرتحریمی و انسان‌دوستانه را شامل شود، آمریکا مخالفتی با آن ندارد.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.