ایران از ژاپن می‌خواهد برای کاهش تحریم‌های آمریکا وساطت کند
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. همزمان با این دیدار، یک مقام بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به خبرگزاری رویترز گفت که تهران از توکیو خواهد خواست تا در زمینه کاهش تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران وساطت کند.

یک مقام آگاه که نامش فاش نشده، روز چهارشنبه 12 ژوئن به این خبرگزاری گفت که ژاپن می‌تواند در کاهش تنش میان ایران و آمریکا مشارکت کند.

او در این زمینه اضافه کرد: «برای نشان دادن حسن نیت، آمریکا باید یا تحریم‌های ناعادلانه علیه نفت ایران لغو کند یا معافیت کشورهای واردکننده نفت ایران از این تحریم‌ها تمدید کند.»

آمریکا از ابتدای ماه مه، معافیت هشت کشور عمده واردکننده نفت ایران از جمله ژاپن را لغو کرد. به طوری که برای اولین بار در تاریخ، ژاپن واردات نفت ایران را متوقف کرده است.

همچنین شینزو آبه در حالی وارد ایران شده، که تنش‌ها میان ایران و آمریکا به بالاترین سطح خود طی سال‌های اخیر رسیده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه وارد تهران شد و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در فرودگاه از او استقبال کرد. ظریف ساعتی قبل از آن با وزیر امورخارجه ژاپن دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

نخست وزیر ژاپن، پیش از ترک توکیو به مقصد تهران گفت: «در حالی که نگرانی‌ها از تنش‌های فزاینده در خاورمیانه توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده، ژاپن امیدوار است که تمام تلاش خود را برای صلح و ثبات در منطقه به کار گیرد.»

قرار است نخست وزیر ژاپن پس از دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، صبح روز پنج‌شنبه با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار و گفت‌وگو کند. شیزو آبه گفت که امیدوار است گفت‌وگو با رهبران ایران «صادقانه» باشد.

این برای اولین بار پس از انقلاب ایران است که یک نخست وزیر ژاپن رسما به تهران سفر می‌کند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.