ابراز نگرانی در تهران در پی حادثه در دریای عمان
تنها ساعاتی پس از انتشار اخباری از انفجار و آتش‌سوزی در دریای عمان، مقامات جمهوری اسلامی با ابراز نگرانی و «مشکوک» خواندن این حادثه به آن واکنش نشان دادند.

در تمام این واکنش‌ها، مقامات به همزمانی این حادثه در دریای عمان با سفر نخست وزیر ژاپن به تهران نیز اشاره کرده‌اند.

پنج‌شنبه صبح، ۲۳ خردادماه، خبر رسید که دو نفتکش تقریبا به طور همزمان «مورد حمله قرار گرفته» و دچار آتش‌سوزی شده‌اند.

ساعتی بعد یک وب‌سایت به نام «اسپلش ۲۴۷» که اخبار مربوط به کشتی‌رانی را دنبال می‌کند به نقل از کمپانی صاحب یکی از این نفتکش‌ها از شلیک اژدر به این کشتی‌ها خبر داد.

کمپانی برنهارد شولته، صاحب نفتکش کوکوکا، در بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرد نوشت که بخشی از بدنه این کشتی بالای سطح آب «شکاف برداشته» است.

در پی این خبر یک گزارش دیگر منتشر شد مبنی بر این که دو نفتکش با ژاپن در ارتباط بوده و احتمالا محموله آنها به این کشور تعلق داشته است.

این در حالی است که پنج‌شنبه صبح زمان دیدار رسمی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، با آیت‌الله خامنه‌ای نیز بود.

در این دیدار این گمانه تایید شد که آقای آبه حامل پیامی از طرف رئیس جمهور آمریکا برای رهبر جمهوری اسلامی بوده است.

در واکنش به حادثه در دریای عمان، ابتدا سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در یک توییت آن را «مشکوک» خوانده و «خلاف جهت‌گیری‌ها و تلاش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه برای کاهش تنش‌ها و آرامش در منطقه» دانست.

عباس موسوی، سخنگو، همچنین وقوع این دو حادثه را «همزمان با دیدار نخست وزیر آن کشور با رهبر انقلاب» مایه نگرانی دانست.

اما واکنش در تهران به همین جا ختم نشد.

در پی سخنگوی وزارت خارجه، سخنگوی دولت حسن روحانی به میدان آمد و او هم این حادثه را مایه نگرانی دانست.

علی ربیعی همچنین، به نوشته خبرگزاری ایرنا، «به همه کشورهای منطقه هشدار داد تا مراقب باشند در تله فریب کسانی که از بی‌ثباتی در منطقه سود می‌برند، نیفتند.»

آقای ربیعی تاکید کرد: «دولت ایران آماده همکاری‌های امنیتی، منطقه‌ای برای تضمین امنیت از جمله در آبراه‌های استراتژیک است.»

از سوی دیگر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، نیز در توییتی به زبان انگلیسی دو حادثه در دریای عمان را «فراتر از مشکوک» توصیف کرد.

«حمله» با اژدر به دو نفتکش در دریای عمان که هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته و به طور رسمی نیز تایید نشده درست یک ماه پس از آن رخ داده است که چهار نفتکش حامل پرچم‌های سعودی، امارات و نروژ در نزدیکی بندر فجیره امارات هدف حمله قرار گرفتند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی در این میان به‌روشنی ایران را مسئول حمله به این چهار نفتکش معرفی کرده‌اند.

منابع: خبرگزاری ایرنا، توییتر، رادیوفردا/ف. دو.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.