حسن روحانی: آمریکا با برهم‌زدن قوانین بین‌المللی، به تهدیدی برای جهان تبدیل شده است
حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده آمریکا را به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان متهم کرد. حسن روحانی، مدعی شد: دولت آمریکا با استفاده ابزاری از ظرفیت اقتصادی، مالی و نظامی خود و با اتخاذ رویکرد تهاجمی، کلیه ساختارها و قواعد بین‌المللی را برهم زده است. رییس دولت ایران، این اظهارات را ساعاتی پس از آنکه دولت آمریکا اتهاماتی مبنی بر حمله به دو نفت‌کش در آب‌های عمان را متوجه ایران کرد، عنوان نمود.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه ۱۴ ژوئن/۲۴ خرداد، در سخنرانی در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، در بیشکک قرقیزستان، با اشاره به "تروریسم جهانی" که در" ابعاد مختلف جامعه جهانی را در وضعیتی دشوار قرار داده است"، گفت: "امروزه همه ما از شرق تا غرب در برابر خطر افراط‌گرایی باید متحد باشیم. چرا که افراط‌گرایی توسعه، صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند".

حسن روحانی، با اشاره به بحران‌های متعدد منطقه‌ای، افزود: "دولت آمریکا طی دو سال گذشته با استفاده ابزاری از ظرفیت اقتصادی، مالی و نظامی خود و با اتخاذ رویکرد تهاجمی، کلیه ساختارها و قواعد بین‌المللی را بر هم زده و به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان تبدیل شده است".

اظهارات تند رییس‌جمهوری اسلامی ایران علیه دولت آمریکا، ساعاتی پس از ادعاهای مقامات ارشد آمریکایی مبنی بر متهم کردن ایران به دست‌داشتن در حمله به نفت‌کش‌ها در آب‌های عمان و انتشار ویدئویی از سوی ارتش آمریکا که نشان می‌دهد نیروهای سپاه پاسداران در حال جمع کردن یک مین منفجرنشده از بدنۀ یکی از نفتکش‌ها هستند، عنوان می‌شود.

آمریکایی‌ها همچنین عکسی منتشر کرده‌اند که همین مین را در زمانی که روی کشتی نصب بوده نشان می‌دهد. وزیر خارجۀ آمریکا این بار به صراحت اعلام کرد که ایران مسئول حملات در دریای عمان است. اتهاماتی که از سوی تهران تکذیب شده است.

گفتگو و مصالحه بهتر از جنگ و تحریم است

حسن روحانی، با اشاره به دستاوردهای توافق جامع اتمی میان ایران و کشورهای قدرتمند جهان، تاکید کرد: "برجام دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه است که اثبات کرد چنانچه أراده سیاسی لازم وجود داشته باشد می‌توان برای حل هر مشکلی به جای تحریم و جنگ از طریق گفتگو و مصالحه، بهتر به نتیجه رسید".

رییس‌جمهوری اسلامی ایران، از کشورهای باقی‌مانده در توافق اتمی، درخواست کرد تا در چارچوب ظرفیت‌های برجام، هر چه سریعتر به تعهدات خود در بهره‌مندی جمهوری اسلامی ایران از منافع اقتصادی برجام عمل نمایند.

حسن روحانی، به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، عصر پنج‌شنبه ۲۳ خرداد، عازم بیشکک شد.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذارده شده است. ایران بعنوان عضو ناظر در این نشست حضور دارد.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.