به گفته علی مطهری، دست‌کم سه قانون «بدون تصویب در صحن مجلس» ابلاغ شد
علی مطهری، نماینده مجلس، به رئیس قوه قضائیه پیشنهاد کرده است پیش از فراخوان برای مشارکت مردم، نظرات کارشناسان را مورد توجه قرار دهد.

به گفته علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، در سال‌های اخیر دست‌کم سه مورد «بدون آنکه به صحن مجلس بیاید» به عنوان قانون ابلاغ شده است.

آقای مطهری روز یکشنبه در کانال تلگرامی‌اش بخش‌های «سانسورشده» از مصاحبه‌اش با روزنامه «جام جم» را منتشر کرد که در آن به رئیس جدید قوه قضائیه پیشنهاد کرده است پیش از کارهایی مانند «فراخوان برای مشارکت مردم در تحول دستگاه قضایی»، نظرات کارشناسان را مورد توجه قرار دهد.

علی مطهری در یادداشت خود نوشته است: «مثلا همه می‌دانند که در سال ۹۴ تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری در کمیسیون قضایی مجلس تغییر کرد و بدون آنکه به صحن مجلس بیاید به عنوان قانون ابلاغ شد».

در دو سال اخیر وکلای دادگستری در ایران بشدت به تبصره‌ای که به ماده ۴۸ افزوده شده و «فقط فهرست وکیلان مورد اعتماد رئیس قوه قضائیه» را مجاز به اخذ وکالت متهمان امنیتی می‌کرد اعتراض کرده‌اند.

در پی این اعتراض‌ها، کمیسیون قضایی مجلس سرانجام اردیبهشت امسال اصلاحیه‌ای را به تصویب رساند که به گفته سازمان عفو بین‌الملل «پسرفت» بود.

با این حال به گفته علی مطهری، مصوبه کمیسیون بدون آنکه در صحن مجلس به رأی گذاشته شود به عنوان قانون ابلاغ شد.

افزودن عبارتی به ماده ۲۹ آیین دادرسی کیفری که سازمان اطلاعات سپاه را در زمره ضابطان دادگستری محسوب کرد و همچنین حذف ماده ۱۹۰ که تحقیقات اولیه از متهم را بدون حضور وکیل بی‌اعتبار می‌دانست، دو مورد دیگری هستند که به گفته علی مطهری، بدون مطرح شدن رأی‌گیری در صحن به قانون تبدیل شدند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.