شمخانی: ایران به شبکه سایبری سازمان سیا ضربه زده است
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که یک "شبکه گسترده عملیات سایبری تهاجمی سازمان سیا علیه ایران" کشف شده و "مورد ضربه" قرار گرفته است. او حمله‌های سایبری آمریکا به روسیه را "تروریسم دولتی" خواند.

روز دوشنبه، ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) علی شمخانی در گفت‌وگو با "صدا و سیما"ی جمهوری اسلامی اظهار داشت که چندی پیش دستگاه‌های اطلاعاتی ایران "یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های سایبری سازمان سیا را که در حوزه جاسوسی سایبری به کار گرفته می‌شد و بخش مهمی از ظرفیت‌های عملیاتی سیا در کشورهای هدف آمریکا بود" کشف کرده و به آن ضربه زده‌اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در ادامه ضمن بیان اینکه ایران و بسیاری از کشورهای جهان در قالب "شبکه ضدجاسوسی بین‌المللی" علیه آمریکا همکاری می‌کنند گفت: «ما اطلاعات شبکه کشف شده را که در چند کشور دیگر نیز فعال بود در اختیار شرکایمان قرار دادیم که منجر به شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی از جاسوسان و مجازات آنها در کشورهای مختلف شد.»

شمخانی وعده داد که از وزارت اطلاعات تقاضا خواهد کرد، فیلم‌ها و بخشی از اعترافات "جاسوسان" را منتشر کند.

"حمله سایبری روی دیگر حمله نظامی است"

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در باره حمله‌های سایبری ایالات متحده به روسیه "و دیگران" گفته است: «حمله سایبری علیه کشورها روی دیگر حمله نظامی است که آمریکا به صورت غیرقانونی و برخلاف موازین حقوقی و حتی ادبیات و سیاست‌های امنیتی خود، به آن مبادرت می‌ورزد و طبیعتاً باید پاسخگوی این اقدام خود در مجامع بین‌المللی باشد.»

پیش‌تر نیویورک تایمز گزارش داده بود که ایالات متحده حملاتی را به شبکه برق‌رسانی روسیه انجام داده است. هدف این حمله‌ها هشدار به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بوده است.

نیویورک تایمز به نقل از یکی از کارکنان دولت آمریکا که نامش فاش نشده نوشت که واشنگتن با این اقدام، به کارگیری یک "سلاح سایبری تهدیدآمیز" را به‌ نمایش گذاشته است. به گفته همین منبع این اقدام هم‌چنین واکنشی به حمله‌های هکرهای روسی و کارزارهای ضداطلاعاتی آنهاست.

شمخانی تاکید کرد که این گونه اقدامات "تروریسم دولتی" به‌شمار می‌رود و در اجلاس روز سه‌شنبه، ۲۸ خرداد در روسیه بازتاب خواهد داشت.

نماینده رهبر و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی قرار است که در دهمین اجلاس بین‌المللی نمایندگان امور امنیتی کشورهای گوناگون جهان که از روز سه‌شنبه در روسیه برگزار می‌شود، شرکت کند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.