وزارت خارجه ایران «تجاوز به قلمرو جمهوری اسلامی» توسط پهپاد آمریکایی را محکوم کرد

در ادامه واکنش از ایران به سرنگونی یک فروند پهپاد آمریکایی، وزارت خارجه جمهوری اسلامی هم روز پنج‌شنبه «تعرض به به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی» را محکوم کرد.

ساعتی پس از انتشار خبر سرنگونی یک فروند پهپاد ایالات متحده در بمداد روز پنج‌شنبه، ۳۰ خردادماه، خبرگزاری رویترز در گزارشی ضمن تایید این خبر گفت که پهپاد مذکور در قلمرو هوایی بین‌المللی سرنگون شده است.

رویترز خبر خود را به نقل از «منبعی آمریکایی» بدون ذکر نام او منتشر کرده است.

جز این، تا این لحظه تنها یک مقام نام و نشان‌دار آمریکایی به این واقعه واکنش نشان داده است: بیل اربن، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، که تصریح کرده است، هیچ پهپاد آمریکایی امروز بر فراز آسمان ایران نبوده است.

در مقابل مقامات ایران هم‌چنان اصرار دارند که این پهپاد در آسمان ایران در حال پرواز بوده و به همین دلیل سرنگون شده است.

ابتدا یک مقام کمیسیون امنیت مجلس به این نکته اشاره کرد، سپس فرمانده کل سپاه پاسداران، و حال وزارت خارجه جمهوری اسلامی.

این وزارتخانه در یک پیام توییتری نوشت: «سخنگوی وزارت امور خارجه تعرض یک فروند پهپاد متجاوز آمریکایی به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران را به شدت محکوم کرد.»

در ادامه این پیام توییتری رسمی آمده است:‌ «ضمن اعتراض شدید به این گونه اقدامات تجاوزکارانه و تحریک‌آمیز، نسبت به ورود غیرقانونی و تجاوزکارانه هر نوع شیی و پرنده متجاوز خارجی به آسمان کشور و هرگونه تجاوز به قلمرو ج. ا. ایران و نقض حریم‌های آن قاطعانه هشدار می‌دهیم و تمامی مسئولیت عواقب آن را متوجه تجاوزکاران می‌دانیم.»

سامانه موشکی سوم خرداد
سامانه موشکی سوم خرداد

در گزارشی دیگر، روز پنج‌شنبه باشگاه خبرنگاران جوان ایران خبر داد که سپاه پاسداران پهپاد آمریکایی را با استفاده از سامانه موشکی موسوم به «سوم خرداد» هدف قرار داده است.

در این گزارش آمده است: «سامانه پدافندی سوم خرداد یک سامانه... با قابلیت تحرک بالا است که در سال ۱۳۹۳ توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد. این سامانه پدافندی میان‌برد برای انهدام انواع اهداف هوایی در ارتفاع متوسط است که از قابلیت درگیری با اهداف تا ارتفاع ۲۷ کیلومتری برخوردار است.»

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.