مقامات نظامی ایران: به پهپاد آمریکایی بارها اخطار داده شده بود
سرتیپ قادر رحیم‌زاده، جانشین قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا وابسته به ارتش ایران گفته است که به پهپاد تجسسی آمریکایی پیش از شلیک "بارها به علت تجاوز به فضای هوایی آب‌های سرزمینی اخطار" داده شده بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای رحیم‌زاده گفت که "لاشه هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از آب‌های سرزمینی ایران مقابل کوه‌مبارک" جمع‌آوری شده است.

سرتیپ امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه هم در برنامه‌ای تلویزیونی که برای نشان دادن لاشه‌های پهپاد نظامی ایالات متحده آمریکا پخش می‌شد، خبر از غرق شدن "برخی قطعات سنگین" آن داد.

آقای حاجی‌زاده در گفت‌وگو با شبکه خبر تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی، به جزییاتی در خصوص سرنگونی این پهپاد پرداخت و گفت: "آخرین اخطار ما به پهپاد جاسوسی آمریکا در ساعت ٣ و ٥٥ دقیقه صبح توسط پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران داده شد که به دلیل بی اعتنایی آنها، پهپاد در ساعت ٤ و ٥ دقیقه سرنگون شد".

این فرمانده سپاه همچنین از امکان سرنگونی یک هواپیمای دیگر متعلق به نیروهای نظامی آمریکا با نام پی-۸ خبر داده و گفته "می‌توانستيم آن را سرنگون كنيم، اما اين كار را نكرديم".

حاجی‌زاده تعداد سرنشینان این هواپیما را ۳۵ نفر اعلام و گفت: "در هفته قبل هم خود آمریکایی‌ها اعلام کردند که ایران به سمت ما شلیک کرده است و می‌خواست ما را سرنگون کند، در واقع آن تیر اخطار بود و آنها باز بی‌توجهی کردند؛ اگر قرار بود هواپیمایشان را آن روز که ۹-MQ بود سرنگون کنیم، همان موقع می‌زدیم".

احضار سفیر سوییس به وزارت خارجه
در تحولی دیگر ایران به دلیل آنچه که "تجاوز هواپیمای بدون سرنشین" آمریکا به "قلمرو هوایی جمهوری اسلامی ایران" می‌داند، سفیر سوئیس را به عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت امور خارجه فراخواند و با ارائه یادداشت رسمی به این اقدام اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا)، محسن بهاروند، دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه ایران در ملاقات با سفیر سوئیس در تهران یادداشت رسمی اعتراض ایران به "تجاوز هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به قلمرو هوایی" ایران را به وی تحویل داده و "دولت آمریکا را مسئول عواقب اینگونه اقدامات تحریک آمیز دانست".

در این دیدار ایران جزئیات بیشتر از جمله مختصات جغرافیایی دقیق محل اصابت موشک به هواپیمای آمریکایی را در اختیار سفیر سوییس قرار داده است.

پیش از این دیدار عباس عراقچی، معاون وزیرخارجه ایران نیز در تماسی تلفنی مراتب اعتراض کشورش را نسبت به آنچه "ورود غیرقانونی یک فروند پهپاد آمریکایی به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران" خوانده به سفیر سوییس اعلام کرده بود.

روز گذشته هم ایران در نامه‌ای اعتراضی به دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به آنچه نقض حریم هوایی خود از سوی پهپاد آمریکایی خوانده شده اعتراض کرده بود.

در نامه مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد خطاب به دبیرکل این سازمان آمده: "عالی مقام، پیرو دستوری که از دولت کشورم دریافت کردم، این نامه تقدیم می‌شود تا شما را از یک اقدام غیرقانونی و خطرناک دیگری که ارتش آمریکا علیه تمامیت ارضی ایران صورت داده مطلع کنم."

در نامه ایران گفته شده که این اقدام آمریکا نقض قوانین بین‌المللی و مستقیما در تضاد با ماده ۲ (۴) منشور سازمان ملل است. نماینده ایران همچنین از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته این نامه را به عنوان سندی در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دهد و تاکید کرده که جامعه جهانی باید مانع تکرار چنین اقداماتی از سوی آمریکا شود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.