سرنگونی پهپاد آمریکایی؛ احضار کاردار امارات به وزارت خارجه ایران
وزارت خارجه ایران از احضار کاردار امارات خبر داده است. ایران می‌گوید پهپاد آمریکایی سرنگون شده از پایگاهی در امارات برخاسته بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس اداره خلیج فارس وزارت خارجه ایران در اعتراض به کاردار امارات گفته است که ایران "ارائه تسهیلات به نیروهای بیگانه را برای هرگونه تعرض به به قلمرو آبی، خاکی و فضایی ایران نمی‌پذیرد و کشورها نمی‌توانند در اینگونه موارد از خود سلب مسئولیت‌ کنند."

سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه (۲۰ ژوئن/ ۳۰ خرداد) با انتشار بیانیه‌ای از هدف قرار دادن و سرنگون کردن پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک خبر داد.

در بیانیه سپاه آمده بود که "این پهپاد از یکی از پایگاههای نیروهای آمریکایی در جنوب خلیج فارس با مختصات معلوم به هوا برخاسته و برخلاف قوانین هوانوردی کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش کرده و در نهایت پنهانکاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر داد."

به گفته سپاه این پهپاد در زمان "بازگشت به سمت غرب در محدوده تنگه هرمز با تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران، مشغول جمع آوری اطلاعات و جاسوسی می‌شود."

ایران می‌گوید پهپاد آمریکا را در آسمان خود هدف قرار داده اما آمریکا گفته این پهپاد بر فراز آبهای بین المللی پرواز می‌کرد.

وزارت خارجه ایران همچنین روز گذشته ( جمعه ۲۱ ژوئن/ ۳۱ خرداد) با فراخواندن سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در یادداشتی رسمی نسبت به ورود هواپیمای بدون سرنشین آمریکا به قلمرو هوایی جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرد.

 Ù…حل سقوط پهپاد

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.