زنگنه: تا تحریم‌ها لغو نشود، ایران آمادگی مذاکره با آمریکا را ندارد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران که برای شرکت در اجلاس اوپک به وین رفته است، در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» آمریکا گفت که مادامی که آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکرده، جمهوری اسلامی آمادگی مذاکره با این کشور را ندارد.

وی گفت اگر دولت دونالد ترامپ می‌خواهد فضای میان دو کشور را تغییر دهد، باید اول تحریم‌ها را لغو کند و خواهد دید چه قدر فضا تغییر خواهد کرد و «بعد از آن ما می‌توانیم کارهای زیادی بکنیم».

وی توضیحی درباره این «کارهای زیاد» نداد.

آقای زنگنه درباره حمله به نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری در آب‌های امارات و عمان طی دو ماه گذشته نیز گفت: «ایران بیش از صد سال امنیت بازار نفت را تضمین کرده و ما بارها گفته‌ایم که نفت نباید سیاسی شود.»

وی گفت اطلاع ندارد چه کسی یا کشوری پشت حمله به کشتی‌ها بوده، اما بازار نفت باید برای همه غیرسیاسی باشد: «نفت ابزاری برای محدود کردن صادرات یک کشور نیست. نفت باید برای همه غیرسیاسی باشد. نفت، نفت است.»

آمریکا اردیبهشت پارسال از برجام خارج شد و تحریم‌هایی یک‌جانبه علیه ایران به اجرا گذاشت که به‌شدت بر درآمد تهران از نفت اثر گذاشته است.

آخرین آمارها حاکی است که صادرات روزانه نفت ایران در ماه گذشته میلادی به ۳۰۰ هزار بشکه یا کمتر رسیده است، در حالی که پیش از تحریم‌ها این رقم ۲.۵ میلیون بشکه بود.

تولید نفت ایران نیز از بالای ۳.۸ میلیون بشکه به ۲.۲۸ میلیون بشکه سقوط کرده است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.