خامنه‌ای: حج یک کار سیاسی است
رهبر جمهوری اسلامی با "واجب" دانستن "حمایت از ملت فلسطین و مظلومین دنیای اسلام مثل یمن"، حج را "یک کار سیاسی" خواند. خامنه‌ای هم‌زمان تأمین "امنیت حجاج" را وظیفه عربستان دانست و گفت: منتها نباید محیط را امنیتی کنند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، امروز چهارشنبه ۱۲ تیرماه (سوم ژوئیه) سیاسی ندانستن حج را "خطایی بزرگ" خواند و حمایت از به گفته او "مظلومین دنیای اسلام" نظیر یمن را "عین تعالیم اسلامی و واجب" دانست.

رهبر جمهوری اسلامی که در دیدار با "دست‌اندرکاران و کارگزاران حج" در ایران سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: «از جمله خطاهای بزرگی که همیشه می‌شنیدیم و حالا هم از بعضی که نسبت به اسلام بی‌مبالات هستند می‌شنویم این است که می‌گویند حج را سیاسی نکنید.»

خامنه‌ای ادامه داد: «یعنی چه حج را سیاسی نکنید؟ ایجاد وحدت، یک امر سیاسی است. دفاع و حمایت از ملت فلسطین و مظلومین دنیای اسلام مثل یمن یک کار سیاسی است و دفاع از مظلوم، عین تعالیم اسلامی و واجب است؛ یا برائت از مشرکین که یک فریضه است. همه‌ی اینها مال دین است.»

علی خامنه‌ای در عین حال مخالفت با سیاسی کردن حج را نیز "ضدینی" خواند و گفت: «بله، حج یک کار سیاسی است اما این کار سیاسی عینا همان تکلیف دینی است. اما اینکه بیایند و این حرکات سیاسی را منع کنند، آن هم سیاسی است اما یک سیاست ضددینی.»

"حرکت سیاسی شیطانی"

رهبر جمهوری اسلامی افزود: «اینکه بگویند حق ندارید به آمریکا بگویید بالای چشمت ابروست، یک حرکت سیاسی شیطانی است.»

خامنه‌ای همچنین خواستار تأمین امنیت زائران از سوی عربستان سعودی و "رفتار مناسب" با حجاج و حفظ "احترام و کرامت" آنان شد و گفت: «آن کسانی که متصدی مناطق حج هستند، وظایف سنگینی به عهده دارند. جزو وظایفشان است که امنیت حجاج را تأمین کنند، منتها نباید محیط را امنیتی کنند.»

علاوه بر هراس ریاض از برنامه هسته‌ای و موشکی ایران، مناقشه بر سر ناامنی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز، جنگ نیابتی میان دو کشور از جمله در یمن و تنش‌های موجود بر سر هژمونی در منطقه، مسئله سیاسی کردن مناسک حج از سوی جمهوری اسلامی نیز همواره یکی از اختلافات ایران و عربستان در چهل سال گذشته بوده است.

بر سر همین مسئله سیاسی کردن مناسک حج از سوی ایران بود که در سال ۱۳۶۶ روابط تهران و ریاض برای نخستین بار پس از انقلاب بهمن ۵۷ قطع شد. حمله پلیس عربستان به حجاج ایرانی در این سال به کشته شدن شماری از آنان انجامید.

اعدام شیخ نمر، روحانی معترض شیعه نزدیک به جمهوری اسلامی در عربستان و در پی آن حمله به سفارتخانه و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد در دی‌ماه ۹۴ نیز که پس از حادثه کشته شدن صدها ایرانی در منا بر اثر سقوط جرثقیل رخ داده بود، دومین قطع کامل روابط دیپلماتیک میان دو کشور را پس از انقلاب ایران رقم زد.

در هفته‌های گذشته نیز به‌خصوص به خاطر حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمنی مورد حمایت ایران به عربستان، بر تنش موجود میان تهران و ریاض افزوده شده است.

امسال قرار است از روز ۱۷ تیرماه آینده اعزام زائران ایرانی به حج آغاز شده و تا ۱۴ مرداد ادامه یابد. به گفته رئیس سازمان حج و زیارت ایران، ظرفیت خالص زائران برای حج امسال طبق تفاهم‌نامه امضا شده میان تهران و ریاض ۸۴ هزار نفر تعیین شده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.