ایران برای دومین روز پیاپی مقر احزاب کرد در خاک عراق را گلوله‌باران کرد
رهبران احزاب کرد ایرانی مستقر در اقلیم کردستان عراق می‌گویند مقرهایشان در خاک عراق برای دومین روز پیاپی هدف گلوله‌باران نیروهای ایرانی قرار گرفته است.

گفته می‌شود توپ‌باران مناطق مرزی کردستان عراق یک روز پس از آن آغاز شد که سه عضو سپاه پاسداران در حمله‌ای در پیرانشهر در آذربایجان غربی کشته شدند.

بنابر گزارش‌ها، مقرهای چند حزب اصلی کردستان ایران از جمله حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) و حزب دموکرات کردستان (حدک) در سیدکان و آلانه هدف این حملات بوده است.

فرماندار شهرستان سوران عراق در مصاحبه با شبکه خبری "کردستان ۲۴" گفته در حملات روز گذشته، یک دختر ۱۸ ساله بر اثر بمباران جمهوری اسلامی در منطقه مرزی سیدکان کشته و دو برادرش زخمی شدند.

بر اساس گزارش‌ها، امروز در منطقه آلانه، نیز دو نیروی پیشمرگه حزب کومله زحمتکشان کردستان به شدت زخمی شده‌اند.

دولت اقلیم کردستان روز گذشته در واکنش به این حملات از نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران خواست تا "گلوله‌باران" مناطق مرزی کردستان عراق را متوقف کنند.

منابع نزدیک به احزاب کردستان ایران می‌گویند در این حمله به زمین‌ها، دام‌ها و خانه‌های غیر نظامیان آسیب رسیده است.

دولت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای آورده است: "روز سه‌شنبه در منطقه پیرانشهر نزدیک مرز اقلیم کردستان، یک حمله مسلحانه علیه تعدادی از اعضای سپاه پاسداران صورت گرفت که جمهوری اسلامی ایران در واکنش مناطق مرزی اقلیم کردستان را توپباران کرد".

بنابر این گزارش‌ها، دیدار نمایندگان کردها و جمهوری اسلامی هشتم تیرماه (۱۰ روز پیش) در دفتر سازمان غیر دولتی نورف در نروژ برگزار شده و دو طرف توافق کرده‌اند که نشست‌های دیگری نیز برگزار کنند
درگیری میان احزاب کرد و جمهوری اسلامی در حالی رخ می‌دهد که پیشتر اخباری از مذاکره آنها در دفتر سازمان غیر دولتی نورف در نروژ منتشر شده بود

یک روز پس از این حادثه، سازمان حقوق بشری هەنگاو اعلام کرد "بر طبق بیانیەای کە گروه مسلح مدافعان شرق کردستان، شاخە نظامی حزب دمکرات کردستان در داخل شهرهای کردستان منتشر نمودە است، این گروه مسئولیت کشتن سە عضو سپاه پاسداران را در پیرانشھر بر عهدە گرفتە است. ".

قرارگاه "حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه پاسداران" در واکنش به این درگیری با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که "قطعاً به زودی انتقام می‌گیرد".

گلوله‌باران برخی مقرهای احزاب اصلی کردستان ایران در حالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش خبرهایی در مورد مذاکره این احزاب با نمایندگان جمهوری اسلامی منتشر شده بود.

در چند سال گذشته درگیری سپاه و نیروی وابسته به احزاب کرد در مرز‌های غرب ایران تشدید شده بود.

درگیری در جوانرود
در همین حال امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از کشته شدن یک عضو این نیرو و پنج تن از اعضای یک گروه اپوزیسیون در جوانرود خبر داده است.

به گزارش سپاه نیوز، روابط عمومی قرارگاه "نجف اشرف نیروی زمینی سپاه" اعلام کرده است که در درگیری که در جوانرود کرمانشاه میان نیروهای این قرارگاه با گروهی که از مرزهای غربی وارد ایران شده بودند رخ داد یک نیروی سپاه پاسداران کشته شده است.

سپاه اعلام کرده که ۵ نفر نیز از طرف مقابل کشته شده است.

اطلاعات بیشتری درباره این درگیری منتشر نشده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.