ظریف در ونزوئلا: آمریکا هرجا پا بگذارد، ناامنی و بی‌ثباتی ایجاد می‌کند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در اجلاس جنبش عدم تعهد به ونزوئلا رفته است، با انتقاد از مداخله‌جویی‌های ایالات متحده گفت که مقاومت مردم ونزوئلا در مقابل فشارهای آمریکا بسیار مهم است. ونزوئلا نیز مثل ایران تحت تحریم‌های شدید قرار دارد.

روز شنبه ٢٠ ژوئیه/٢٩ تیر، محمدجواد ظریف که به کاراکاس، پایتخت ونزوئلا وارد شد، نخستین سخنان خود را به انتقاد از آمریکا اختصاص داد و گفت: "مقاومت مردم ونزوئلا در برابر فشارهای مداخله‌جویانۀ ایالات متحده برای آینده و دنیا بسیار اهمیت دارد".

قرار است که ظریف با نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری و چند مقام دولت ونزوئلا دیدارهای جداگانه داشته باشد. او که قبلاً به نیویورک رفته بود در مراحل بعدی سفرش عازم نیکاراگوئه و بولیوی خواهد شد.

محمد جواد ظریف هنگام ورود به کاراکاس به خبرنگاران گفت: "هرجا که ایالات متحده پا می‌گذارد در آنجا ناامنی و بی‌ثباتی ایجاد می‌کند و امروز در خلیج فارس و در خاورمیانه و همچنین در آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین، ناامنی ایجاد می‌کند".

جنبش عدم تعهد

جنبش عدم تعهد که در أواخر دهۀ ١٩۵٠ میلادی و با تلاش کشورهایی چون مصر، اندونزی و هند شکل گرفت، در آغاز، هدف اصلی خود را اتحاد و همکاری کشورهای غیر وابسته به "ابرقدرت‌ها" تعریف می‌کرد. در واقع شعار این کشورها، استقلال و ابتکار عمل در مقابل دو ابرقدرت آمریکا و شوروی بود. اما با گذشت زمان و بخصوص با فروپاشی بلوک شرق، جنبش عدم تعهد اهمیت خود را از دست داد. امروزه حتی خبرگزاری‌های بزرگ جهان هم رغبتی به پوشش کنفرانس اخیر در ونزوئلا نشان نمی‌دهند.

این کشور در حالی میزبانی کنفرانس را بر عهده دارد که مثل ایران، تحت تحریم‌های سنگین قرار گرفته و از فروش نفت خود عاجز مانده است.

روز گذشته – جمعه ١٩ ژوئیه – اتحادیۀ اروپا نیکلاس مادورو را تهدید کرد که اگر مذاکراتش با نیروهای مخالف (به رهبری خوان گوآیدو) به هیچ نتیجه‌ای نرسد، اروپا هم تحریم‌های بیشتری علیه ونزوئلا اعمال خواهد کرد. اما مادورو این هشدار اروپاییان را نوعی اخاذی توصیف کرد.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.