ظریف: بولتون تلاش می‌کند زهرش را در تنش بریتانیا با ایران بریزد
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، را متهم کرده است که قصد دارد بریتانیا را در تنش با ایران به مخمصه بیندازد و گرفتار کند.

دو روز پیش نیروی دریایی سپاه پاسداران یک نفتکش بریتانیایی را به نام "استینا ایمپرو" در تنگه هرمز توقیف کرد. چند هفته پیش نیروهای بریتانیایی یک نفتکش ایرانی را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده بودند. این تحولات تنش میان دو کشور را بالا برده است.

آقای ظریف روز یکشنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوییه) در توییتی به زبان انگلیسی نوشت: "اشتباه نکنید: جان بولتون که در کشاندن دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) به جنگ قرن ناکام ماند و از فروپاشی 'تیم ب ' هراسان است، دارد زهرش را به بریتانیا می‌ریزد به این امید که این کشور را به یک مخمصه بکشاند."

او در ادامه نوشت "تنها احتیاط و دوراندایشی می‌تواند چنین توطئه‌هایی را خنثی کند."

بریتانیا با لحنی شدید درباره پیامدهای توقیف نفتکش بریتانیایی به ایران هشدار داده اما جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا تصریح کرده است که این کشور تلاش می‌کند تنش را با شیوه‌ دیپلماتیک حل و فصل کند.

بولتون و ترامپ
جان بولتون (راست) مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

مشخص نیست آقای ظریف به کدام اقدام یا اظهار نظر آقای بولتون در قبال توقیف نفتکش بریتانیایی اشاره دارد اما منظور او از ناکام ماندن جان بولتون در آمریکا، صرف نظر کردن آقای ترامپ از حمله به ایران و تغییر تصمیم او در هدف قرار دادن نقاطی در ایران بعد از سرنگون شدن یک پهپاد مریکایی است.

صبح روز یکشنبه حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، هم در توییتی به دولت بریتانیا هشدار داد که "نیروهای سیاسی داخلی را که می‌خواهند تنش موجود بین ایران و بریتانیا را تشدید و به موضوعی ورای کشتی‌ها تبدیل کنند" کنترل کند.

بریتانیا و گزینه‌های احتمالی
رسانه‌‎های بریتانیایی می‌گویند دولت این کشور قصد دارد روز دوشنبه (۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر) مجموعه‌ای از اقدامات تنبیهی دیپلماتیک و اقتصادی را علیه ایران اعلام کند. مسدود کردن برخی دارایی‌های ایران در بریتانیا به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی مطرح شده است.

فیلیپ هموند، وزیر خزانه‌داری بریتانیا، هم گفته است که این کشور تمام گزینه‌ها را در قبال ایران بررسی می‌کند اما اذعان کرده است که در حال حاضر با وجود تحریم‌های گسترده علیه ایران، مشخص نیست دولت بریتانیا چه اقدام بیشتری می‌تواند انجام دهد.

 ایران دلیل توقیف نفتکش بریتانیایی را رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی اعلام کرده اما بریتانیا می‌گوید نفتکش این کشور به صورت غیرقانونی توقیف شده و هدف ایران اقدام متقابل بوده است.

ساعاتی پیش از توقیف نفتکش بریتانیایی از سوی ایران، دادگاهی در جبل‌‎الطارق توقیف نفتکش ایرانی را به مدت سی روز تمدید کرده بود. جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا از سرزمین‌های تحت حاکمیت بریتانیا است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.