رهبر ایران روسای جدید بنیاد مستضعفان و کمیته امداد را منصوب کرد
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز دوشنبه ۳۱ تیر روسای جدید "بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی" و "کمیته امداد امام خمینی" را منصوب کرد. این دو نهاد مسئولیت رسیدگی به وضعیت محرومان را در ایران بر عهده دارند.

آقای خامنه‎ای پرویز فتاح را که پیش از این ریاست کمیته امداد را بر عهده داشت برای یک دوره پنج‌ساله به عنوان رئیس جدید بنیاد مستضعفان، جایگزین محمد سعیدی کیا کرده است.

در این حکم آقای سعیدی کیا به ریاست هیئت امنای بنیاد مسضعفان منصوب شده است.

رهبر ایران در حکمی دیگر مرتضی بختیاری، قائم مقام پیشین آستان قدس رضوی در زمان ریاست ابراهیم رئیسی و وزیر دادگستری در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد را به ریاست کمیته امداد منصوب کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در حکم انتصاب آقای فتاح در بنیاد مستضعفان از او خواسته "توانمندسازی تهیدستان"، "رعایت دقیق بندهای اقتصاد مقاومتی" و "به‌کارگیری نیروهای جوان و متخصص و انقلابی و جریان‌سازی فعالیت جهادی در همه‌ی بخش‌های این بنیاد" را در دستور کار خود قرار دهد.

مرتضی بختیار
مرتضی بختیاری (وسط) در زمان ریاست ابراهیم رئیسی در آستان قدس، قائم مقام این نهاد بود

رهبر ایران در حکم آقای بختیاری هم از او خواسته به "محورهای مذکور در حکم مدیریت آقای فتاح" توجه کند و "توانمندسازی و ایجاد درآمد باثبات برای خانواده‌های تهیدست و رعایت کرامت و حرمت کمک‌شوندگان" را در اولویت قرار دهد.

بنیاد مستضعفان اندکی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با اموال مصادره شده از خانواده شاه سابق ایران و بستگان و نزدیکان او با هدف 'کمک به مستمندان' تاسیس شد.

فعالیت‌های اقتصادی این بنیاد غیرانتقاعی - به ویژه بعد از مرگ آیت‌الله خمینی - تا آنجا پیش رفت که رئیس وقت آن عنوان 'بزرگترین موسسه اقتصادی در ایران و خاورمیانه' را در توصیف مجموعه تحت امرش به کار برد.

فعالیت‌های اقتصادی این بنیاد انتقادهای فراوانی را به دنبال داشته و متقدان می‌گویند که این مجموعه از هدف اصلی خود فاصله گرفته است.

کمیته امداد امام خمینی هم از موسساتی است که چند هفته بعد از انقلاب به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی برای حمایت از محرومان تشکیل شد.

این کمیته به گفته مسئولانش ماهانه حدود ۱۵ میلیارد تومان از صندوق صدقات درآمد دارد و خدماتش بیش از پنج میلیون نفر را در ایران پوشش می‌دهد.

پرویز فتاح، رئیس پیشین کمیته امداد، در سال‌های گذشته بارها از افزیش فقر در ایران و وضعیت معیشتی محرومان ابراز نگرانی کرده بود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.