دیدار وزرای خارجه ایران و عمان در تهران ده روز پس از توقیف نفتکش بریتانیا
یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان که به تهران سفر کرده با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار داشته است. رسانه های ایران از محتوای این دیدار گزارشی منتشر نکرده اند.

وزارت خارجه عمان، سفر آقای بن علوی به تهران را با تحولات اخیر منطقه مرتبط دانسته است. ایران حدود ده روز پیش یک فروند نفتکش با پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز توقیف کرد. تنگه هرمز بین دو کشور ایران و عمان قرار گرفته است.

به دنبال توقیف نفتکش بریتانیایی، کابینه دولت بریتانیا جلسه اضطراری برگزار کرد و از ایران خواست فورا این نفتکش را آزاد کند. بریتانیا پیش از آن به درخواست دولت جبل الطارق، نفتکش حامل نفت ایران را در نزدیکی آب های اسپانیا توقیف کرده بود.

مقام های ایرانی پس از توقیف نفتکش حامل نفت ایران هشدار داده بودند که این اقدام بریتانیا را "بی جواب" نمی گذارند. آیت الله علی خامنه ای دور روز پیش از توقیف نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز خواستار تلافی از سوی ایران شده بود.

عمان در واکنش به این رویداد اعلام کرد که کشتیرانی آزاد و مسائل مربوط به آن را در تنگه هرمز پیگیری می کند و از همه طرف‌ها خواست تا ضمن خویشتنداری، اختلافات را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند.

در حالی که تنش در منطقه خلیج فارس افزایش یافته، بریتانیا از کشورهای اروپایی خواسته تا با تشکیل ائتلافی امنیت را در تنگه هرمز برقرار کنند.

پیشتر رویترز از حمایت قدرت‌های اروپایی خبر داده بود اما روزنامه فایننشال تایمز، چاپ لندن، گفته است موضع آلمان این بوده که برای بحث درباره همکاری نظامی "هنوز زود" است، و فرانسه هم حاضر نشده که کشتی‌های اضافی برای گشت زدن در منطقه بفرستد.

یکی از نیروهای سپاه به روی عرشه نفتکش توقیف شده بریتانیا
یکی از نیروهای سپاه به روی عرشه نفتکش توقیف شده بریتانیا

وزیر خارجه عمان ده روز پس از توقیف نفتکش بریتانیا توسط سپاه پاسدارن به تهران سفر کرده است. این دیدار ظهر امروز به وقت محلی در محل وزارت خارجه ایران برگزار شده است.

این دومین سفر یوسف بن علوی به تهران در کمتر از سه ماه گذشته است. وزیر خارجه عمان اردیبهشت امسال هم در سفری کوتاه به ایران، در فرودگاه مهرآباد تهران با آقای ظریف دیدار کرده بود.

خبرگزاری رسمی جمهور ایران سفر آقای بن علوی را "مهم" توصیف کرده است. عمان در موارد گذشته بروز اختلاف میان ایران و کشورهای غربی، نقش میانجی داشته است.

به دنبال توقیف نفتکش بریتانیا توسط سپاه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته در تماس تلفنی با سلطان قابوس، پادشاه عمان، گفت وگو کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا پس از این تماس، موضوع گفت وگوی آقای پمپئو را "تهدیدهای ایران در منطقه" اعلام کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.