مقام نظامی ایران: آزمایش‌های موشکی ما امری طبیعی است

پس از انتشار گزارش‌ها درباره آزمایش یک موشک ایران، خبرگزاری‌های ایران به نقل از یک مقام ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کردند که «آزمایش‌های موشکی ایران در محدوده نیاز دفاعی امری طبیعی است».

«یک منبع آگاه» در ستاد کل نیروهای مسلح که نام او ذکر نشده روز شنبه، پنجم مرداد، گفت که «آزمایش‌های موشکی ایران در محدوده نیاز دفاعی امری طبیعی است و در صورت ضرورت انجام می‌شود».

وی تاکید کرد که «قدرت موشکی جمهوری اسلامی کاملا دفاعی» و «صرفا برای پاسخ‌گویی به تجاوز‌های احتمالی به تمامیت ارضی کشور است».

این سخنان دو روز پس از گزارش شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» درباره آزمایش یک موشک بالستیک میان‌برد جمهوری اسلامی بیان شده است.

بر اساس این گزارش، آزمایش موشکی اواخر چهارشنبه انجام شد و این موشک ۱۰۰۰ کیلومتر مسافت طی کرده است.

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده به خبرنگار سی‌ان‌ان گفته است، هر چند موشک شهاب ۳ تهدیدی برای کشتیرانی و پایگاه‌های آمریکا محسوب نمی‌شود، ارزیابی‌های اطلاعاتی حاکی از این است که این آزمایش موشکی تلاشی در راستای بهبود برد و هدف‌گیری (این موشک‌ها) است.

این گزارش پس از تنش در منطقه خلیج فارس در هفته‌های گذشته منتشر شده است.

برنامه موشکی ایران همچنین یکی از دلایل خروج آمریکا از برجام اعلام شد و در ماه‌های گذشته نیز چندین بار گزارش‌هایی درباره مذاکره درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی منتشر شده اما مقامات ایران این گزارش‌ها را تکذیب کرده‌اند.

اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر حفظ برجام، در عین حال مخالف برنامه موشکی جمهوری اسلامی است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در پی دستیابی به برجام صادر شد، از جمهوری اسلامی خواسته است که از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند؛ تهران اما می‌گوید برنامه موشکی‌اش دفاعی است و قصد تولید کلاهک هسته‌ای ندارد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری تسنیم و شبکه سی.ان.ان ؛ ا.م /س.ن

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.