دولت آمریکا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران، را مشمول مجازات‌های خود قرار داد

وزارت خزانه داری آمریکا، روز چهارشنبه ٣١ ژوئیه/٩ مرداد، اعلام کرد که نام محمد جواد ظریف را در فهرست سیاه حامیان تروریسم قرار داده و کلیۀ اموال و دارائی‌های او را مسدود کرده و انجام هر گونه تراکنش مالی با او را ممنوع کرده است. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، با اعلام این تصمیم گفت «جواد ظریف اجرا کنندۀ سیاست های رهبر جمهوری اسلامی ایران و سخنگوی اصلی رژیم در جهان است».

آمریکا چنانکه وزیر خزانه داری این کشور می‌گوید «با مجازات محمد جواد ظریف پیام روشنی به حکومت ایران ارسال می‌دارد و در بارۀ رفتار اخیر این کشور هشدار می‌دهد».

به نظر می‌رسد که هدف از «رفتار اخیر رژیم ایران» سرنگون ساختن پهپاد آمریکا بر فراز آبهای منطقۀ خلیج فارس و نیز توقیف کشتی بریتانیائی «استینا ایمپرو» باشد.

استیون منوچین گفت «در حالیکه شهروندان ایران از دسترسی آزاد به شبکه‌های اجتماعی محرومند، وزیر امور خارجۀ این کشور با استفاده از همین رسانه‌ها به انتشار تبلیغات دروغین رژیم در سراسر جهان می پردازد».

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «وزیر امور خارجۀ ایران، تنها بازوی دیپلماتیک جمهوری اسلامی نیست، بلکه ابزار پیشبرد سیاست‌های بی‌ثبات کنندۀ رهبر این کشور نیز هست». بر اساس این بیانیه، «تصمیم کنونی دولت آمریکا بازتاب این واقعیت نیز هست».

در همین یک مقام ارشد آمریکائی گفت «ظریف همواره سرکوب مردم ایران را توسط رژیم و نفی آزادی بیان در این کشور را مورد حمایت قرار داده است». این مقام مسئول تاکید کرد که دولت ایالات متحد آمریکا سیاست حداکثر مجازات علیۀ ایران را تا هنگامی که این رژیم از رویکرد خارجی تهدید کنندۀ خود دست برنداشته، همچنان دنبال می‌کند».

مقامات آمریکا پیش از این تصمیم اصولی خود در بارۀ برقراری مجازات علیه وزیر امور خارجۀ ایران اعلام کرده بودند. برقراری عملی این مجازات‌ها هنگامی صورت می‌گیرد که تنش میان دو کشور افزایش یافته و حتی نگرانی از بروز یک جنگ خواسته و یا ناخواسته میان آنان اوج گرفته است. واشینگتن هر چند یکبار دیگر یادآوری کرد که آمادۀ گفتگو با تهران است، اما این بار تاکید نمود که چنین گفتگوئی تنها در صورتی می‌تواند آغاز شود که تهران پیش از آن خواست‌های اعلام شدۀ آمریکا را به اجرا بگذارد.

هر چند این تصمیم راه گفتگو میان تهران و واشینگتن را تنگ تر می‌کند، اما بگفتۀ یک مقام آمریکائی، این کشور از این پس تنها خواستار گفتگو با یک «فرد تصمیم گیرنده» در رژیم ایران است و جواد ظریف را چنین فردی تلقی نمی‌کند.

محمد جواد ظریف در نخستین واکنش به تصمیم آمریکا با ارسال یک توئیت نوشت برقراری مجازات علیه او نشان دهندۀ آنست که آنها وی را یک «تهدید» تلقی می‌کنند و افزود که این تصمیم «هیچ اثری بر من و خانوادۀ من ندارد، زیرا دارای هیچ دارائی و ملکی در خارج از ایران نیستم».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.