روحانی: با تداوم برجام می‌توانیم سلاح بخریم و بفروشیم
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با دفاع از عملکرد دولتش در رسیدن به توافق هسته‌ای، گفته در صورت باقی ماندن برجام ایران می‌تواند از سال آینده وارد بازار جهانی تجارت اسلحه شود.

آقای روحانی گفت: "این توافق اگر تا سال آینده باقی بماند تمام تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به طور کامل برداشته می شود و این یعنی هر سلاحی را می‌خریم و می فروشیم و آماده هستیم برای خرید هر نوع سلاح."

مطابق توافق ایران و قدرت‌های جهانی، که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده، پنج سال پس از آغاز اجرای برجام، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران لغو می‌شود.

آقای روحانی گفته ایران به کاهش مرحله به مرحله تعهداتش در برجام ادامه می‌دهد و در عین حال بین مراحل فرصت‌هایی برای مذاکره با طرف‌های دیگر در نظر می‌گیرد.

رئیس جمهور ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش برجام را توافقی مورد پذیرش "همه" نهادهای حکومتی ایران دانسته است. چندی پیش آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، برای خود مسئولیت ناچیزی در برجام قائل شد.

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها، ایران برخی از تعهداتش در برجام را کاهش داده است. البته قدرت‌های اروپایی گفته‌اند که عبور از سقف‌های تعیین‌شده در برجام را تاکنون تهدید‌آمیز ارزیابی نکرده‌اند.

ایران هشدار داده که در مراحل بعدی باز هم اجرای تعهداتش را کاهش می‌دهد. در ما‌ه‌های اخیر مذاکراتی برای به جریان انداختن مبادلات بانکی و احیای بازار نفت ایران در جریان بوده است.

خامنه‌ای
با توجه به محدودیت‌های تسلیحاتی، ایران روی تولید فناوری‌های نظامی خود سرمایه‌گذاری قابل توجهی کرده

حسن روحانی در سخنرانی خود در تبریز گفته توافق هسته‌ای اهمیت زیادی دارد و اگر ادامه پیدا کند محدودیت‌هایی که در خصوص فناوری‌های دوگانه (با قابلیت استفاده صلح‌آمیز و نظامی) علیه ایران وضع شده هم برطرف می‌شود.

آقای روحانی با اشاره به اینکه با تداوم برجام ایران می‌تواند از سال دیگر سلاح بخرد افزود: "البته مقدمات این کار را هم آماده کرده‌ایم."

با آغاز اجرای برجام بخشی از محدودیت‌های تسلیحاتی تغییر کرد و ایران می‌تواند با تایید شورای امنیت سازمان ملل مورد به مورد برای خرید سلاح از کشورهای دیگر اقدام کند.

اگر برجام حفظ شود و ایران بتواند سال آینده مطابق آن سلاح‌های متعارف را از کشورهای دیگر بخرد، این امکان برایش فراهم خواهد بود که زرادخانه موشکی، پدافند هوایی و موشکی، ناوگان هوایی و دریایی خود را تقویت کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.