ظریف: آمریکا برای ایجاد ائتلاف نظامی در خلیج فارس ناتوان است
محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه گفت که آمریکا ناتوان از ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای محافظت از کشتی‌های تجاری در خلیج فارس است، زیرا به گفته ظریف، امروز آمریکا در دنیا «تنهاست» و کشورها از بودن در کنار آمریکا «خجالت می‌کشند».

ظریف در یک نشست خبری در تهران گفت: «امروز ایالات متحده در دنیا تنهاست. حتی در حوزه‌هایی که برای دیگران، ایالات متحده نقش ابرقدرتی دارد، مثل حوزه نظامی، نمی‌تواند ایجاد ائتلاف بکند. کشورها یکی پس از دیگری علیرغم ارتباطات خوبی که با ایالات متحده دارند، خجالت می‌کشند که اسم‌شان در یک فهرست همراه ایالات متحده باشد.»

پس از حمله‌های ماه‌های اخیر به نفتکش‌ها در خلیج فارس، آمریکا از کشورهایی که کشتی‌های تجاری‌شان در خلیج فارس تردد می‌کند، خواست که به ائتلاف نظامی بین‌المللی برای محافظت از این کشتی‌ها بپیوندند.

اما قدرت‌های اروپایی که همچنان خود را وفادار به برجام می‌دانند، اعلام کردند که حاضر نیستند به ائتلافی بپیوندند که موجب افزایش تنش‌ها و در نهایت از بین رفتن برجام شود.

با این حال فرانسه، بریتانیا و آلمان اعلام کردند که حاضرند در یک «مأموریت اروپایی» در زمینه تضمین امنیت کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز و خلیج فارس تلاش کنند.

اما برخی از متحدان آمریکا نظیر استرالیا، هنوز در زمینه پیوستن به ائتلاف مورد نظر آمریکا تصمیم نگرفته‌اند.

ظریف همچنین در نشست خبری خود درباره خبر دعوت او به کاخ سفید گفت: «در سفر نیویورک به من گفته شد که ظرف دو هفته تحریم خواهم شد مگر اینکه این پیشنهاد را بپذیرم که نپذیرفتم.»

پیشتر علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، خبر نشریه نیویورکر درباره دعوت ظریف به کاخ سفید را تأیید کرده بود.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.