انتقاد خاتمی از 'کم‌کاری‌ها و خلف وعده‌ها' در مجلس دهم و دولت روحانی
محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران از آنچه "کم‌کاری‌ها، خلف وعده‌ها و کاستی‌ها" در مجلس دهم و دولت حسن روحانی خوانده، انتقاد کرده است.

آقای خاتمی که از حامیان اصلی ریاست جمهوری حسن روحانی بوده و در شکل‌گیری مجلس دهم با ترکیب فعلی نقشی کلیدی داشته، از دولت و مجلس انتقاد کرده که در برابر تخلفات و نقض قوانین سکوت کرده اند و "درباره آن اخطار نمی دهند".

آقای خاتمی در جمع گروهی از روزنامه نگاران و اهالی رسانه در آستانه روز خبرنگار در ایران سخنرانی کرده و گفته "من در شگفتم چرا دولتی که برای استیفای حقوق ملت روی کار آمده و مجلسی که داعیه دفاع از ملت و حقوق اساسی آن‌ را دارد، دست‌کم اصلاح‌طلبانی که به مجلس راه یافته‌اند، فریاد نمی‌زنند و اقدام نمی‌کنند".

انتقاد رئیس جمهور پیشین ایران به فشارهای امنیتی به اهالی رسانه و روزنامه نگاران ایران است.

آقای خاتمی گفته "طبق قانون اساسی فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای به خاطر حساسیتی که دارد و به جهت جلوگیری از سوءاستفاده قدرت از امکانات، از حاشیه امن‌تری نسبت به سایر فعالیت‌ها برخوردار است و برای اتهام‌ها و حتی جرم‌هایی که در این دو عرصه پدید می‌آید، سازوکار خاصی در رسیدگی و برخورد درنظر گفته شده است".

رئیس جمهور پیشین ایران گفته "حتی اعتراض اگر مسلحانه و براندازانه نباشد، اصلا جرم نیست. بر فرض هم که جرم باشد، باید طبق روالی با آن برخورد شود که قانون اساسی معین کرده است. حال اگر ببینیم از سوی برخی مقام‌های مسئول گفته می‌شود که اصلا ما در ایران کسی که متهم به اتهام سیاسی یا مطبوعاتی و رسانه‌ای باشد، نداریم و همه چیز را تحت عنوان اتهام و جرم امنیتی و نظایر آن به حساب می‌آورند، یعنی اصلا صورت مسأله را پاک می‌کنند تاسف آور نیست؟"

آقای خاتمی گفته "چرا اخطار قانون اساسی داده نمی‌شود؟ چرا اقدام‌های قانونی که از اختیارات قانونگذاران است، استفاده نمی‌شود؟"

محمد خاتمی در ماه های اخیر به دلیل سکوت در برابر نارضایتی شهروندان ایرانی از نحوه عملکرد دولت و مجلسی که با حمایت او شکل گرفته، تحت انتقادهای شدیدی قرار داشته، به طوری که خود او گفته اگر این بار مردم را دعوت به حضور در انتخابات کند، شهروندان ایرانی دیگر اعتنا نخواهند کرد.

مقام های امنیتی محمد خاتمی را در رسانه های این کشور ممنوع التصویر کرده اند و اجازه داده نمی شود که نام او در مطبوعات درج شود. رسانه های داخلی ایران برای اشاره به نام آقای خاتمی از عنوان "رئیس دولت اصلاحات" استفاده می کنند.

همزمان با افزایش قیمت شدید ارز و بالا رفتن تورم که ماه ها پیش از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام آغاز شد، شهروندان ایرانی در دی ماه ۱۳۹۶ در ده ها شهر ایران دست به اعتراض زدند. طی ماه های اخیر کمبود کالاهای اساسی و افزایش پی در پی قیمت ها، موجب ابراز نارضایتی شهروندان ایرانی شده است.

صندوق بین‌المللی پول به تازگی هشدار داد که نرخ تورم سالانه ایران در سال جاری میلادی می‌تواند تا ۵۰ درصد بالا برود که بالاترین رقم تورم از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ است.

همزمان با مشکلات متعدد اقتصادی و معیشتی، مقام های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های اجتماعی دست به تشدید فشارهای حکومتی زده اند که از جمله آنها ابراز مخالفت با آزادی های مدنی شهروندان ایرانی و صدور احکام سنگین بازداشت علیه فعالان مدنی، صنفی و روزنامه‌نگاران است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.