سال آینده شماره‌گذاری پراید «متوقف می‌شود»

رئیس‌ پلیس راهنمایی و رانندگی ایران روز چهارشنبه با تأکید دوباره بر ایمن نبودن خودروهای داخلی گفت که از سال آینده، «با هماهنگی وزارت صمت»، شماره‌گذاری پراید متوقف خواهد شد.

به‌ گزارش خبرگزاری ایرنا، کمال هادیانفر، رئیس‌پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، در نشستی در اصفهان با اشاره به کشته شدن ۱۷ هزار و ۱۳۸ نفر و معلول و مجروح شدن بیش از ۳۵۶ هزار نفر بر اثر تصادف در سال گذشته، از مذاکرات پلیس با وزیر صمت و شرکت سایپا در این باره خبر داد و گفت با توجه به تعهد سایپا‌ در سال ۹۸ برای فروش قرار شده است در سال آینده تولید پراید متوقف شود تا خودرویی ایمن‌تر جایگزین شود.

آقای هادیانفر ماه گذشته نیز با انتقاد شدید از وضعیت ایمنی برخی خودروهای داخلی گفته بود که «برخی خودروسازان ارابه مرگ تولید می‌کنند».

چند روز بعد، محمدرضا مهماندار، رئیس‌ پلیس راهور تهران نیز از خودروسازان خواست در مورد ایمنی خودروها واقعیت را به مردم بگویند و نگویند «که سایپا مطمئن است».

پراید که شرکت سایپا تولید آن را از سال ۱۳۷۲ در ایران آغاز کرده، بعد از پیکان، قدیمی‌ترین و پرفروش‌ترین خودروی بازار ایران است که هنوز تولید می‌شود.

به‌ گفته رئیس‌ پلیس راهنمایی و رانندگی، ۲۴ درصد جان‌باختگان تصادفات مربوط به پراید است. برخی منابع این آمار را تا ۳۴ درصد هم اعلام کرده‌اند.

کمال هادیانفر همچنین با اشاره به این‌ که تا قبل از سال ۹۶ قطعات خودرو و خودروهای ایمن وارد می‌شد و همین موضوع باعث کاهش تلفات حوادث ترافیکی شده بود، افزود: «الان در شرایطی هستیم که بنزین از آب ارزان‌تر است، قانون خیلی بازدارندگی ندارد، واردات خودروهای خارجی متوقف شده و خودروهای داخلی خیلی ایمن نیست و قطعات یدکی نیز کیفیت و ایمنی لازم را ندارد.»

بنا به برخی آمار، سالانه بین ۴ تا ۷ درصد تولید ناخالص ملی ایران هزینه تصادفات می‌شود.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.