وزارت امور خارجه ایران، برگزاری نشست امنیت هوانوردی و دریایی خلیج فارس در بحرین را محکوم کرد
وزارت امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای، از برگزاری یک نشست با موضوع "امنیت هوانوردی و دریایی" در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز به میزبانی بحرین خبر داده است. جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به این خبر، برگزاری اینگونه نشست‌ها را محکوم و آن را اقدامی در جهت برهم زدن ثبات و امنیت منطقه برشمرد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت أمور خارجه ایران، در واکنش به بیانیه آمریکا، گفت: امنیت کشورهای منطقه غیرقابل تفکیک است و امکان برخورداری برخی از امنیت به بهای ناامنی دیگران وجود ندارد و انتظار می‌رود کشورهای منطقه با تدبیر و دوراندیشی مانع مداخلات تنش‌آفرین بیگانگان در منطقه شوند.

وزارت أمور خارجه آمریکا، در بیانیه خود، گفته است: در راستای برنامه گروه‌های کاری نشست ورشو، قرار است در روزهای ۲۱ و ۲۲ اکتبر، برابر با ۲۹ و ۳۰ مهر، نشستی با موضوع "امنیت هوانوردی و دریایی" به میزبانی منامه پایتخت بحرین برگزار شود.

پیش از این، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در أمور ایران، از برگزاری این نشست خبر داده بود اما به تاریخ دقیق آن اشاره نکرده بود.

گفتگوی وزیر دفاع ایران با همتایان خود در کویت، قطر و عمان

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران هم در گفتگوی تلفنی با وزیران دفاع کشورهای کویت، قطر و عمان نسبت به لزوم تامین امنیت خلیج فارس توسط کشورهای منطقه تاکید کرد.

سرتیپ حاتمی با بیان اینکه "حضور نیروهای بیگانه در خلیج فارس نتیجه‌ای جز ناامنی و بی‌ثبانی به دنبال نخواهد داشت"، به همتایان خود تاکید کرد: ائتلاف نظامی که آمریکا به بهانه تامین امنیت کشتیرانی به دنبال تشکیل آن است تنها موجب افزایش بیشتر ناامنی در منطقه خواهد شد.

وزیر دفاع ایران، با اشاره به برخی گزارش‌ها در خصوص پیوستن اسرائیل به ائتلاف نظامی آمریکا در منطقه هم گفت: چنین اقدام احتمالی بسیار تحریک کننده بوده و برای منطقه می‌تواند عواقب فاجعه بار به دنبال بیاورد.

کشورهای منطقه حاشیه خلیج فارس، نسبت به افزایش تنش‌های میان تهران و واشنگتن، به شدت ابراز نگرانی می‌کنند. همچنین توقیف سه نفت‌کش از سوی ایران در تنگه هرمز، بر شدت تنش‌های میان تهران و غرب افزوده است.

همزمان با افزایش تنش‌ها، واشنگتن، دیگر کشورهای جهان را به پیوستن به یک ائتلاف بین‌المللی به منظور تامین امنیت آب‌راه‌های خلیج فارس دعوت کرد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.