وعده مبهم معاون اول روحانی برای انتخاب وزیر آموزش و پرورش زن

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌ جمهوری، روز جمعه با اشاره به نهایی شدن گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت آموزش‌ و پرورش تا دو هفته دیگر، گفت وزیر پیشنهادی «می‌تواند» زن باشد، اما این «به تصمیم رئیس‌جمهور بستگی دارد و این‌که ایشان کسی را برای معرفی در نظر دارد یا خیر».

اواسط خرداد سال جاری محمد بطحایی، وزیر پیشین آموزش و پرورش، به‌ قصد شرکت در انتخابات مجلس از سمت خود استعفا داد و پس از آن جواد حسینی به‌ عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌ جمهوری، نیز روز چهارشنبه در این باره گفته بود که «انتخاب با آقای رئیس‌جمهور است و ما هم از نیات آقای رئیس‌جمهور خبری نداریم».

آقای امیری همچنین با اشاره به رایزنی‌های نمایندگان مجلس با دولت در مورد گزینه‌های پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش گفت: «تعدادی از بانوان مجلس راجع به معرفی وزیر خانم نکاتی را مطرح کردند که بنده هم عرض کردم از نیت آقای رئیس جمهور اطلاعی ندارم.»

این در حالی است که فائزه هاشمی، نماینده پیشین مجلس، روز سه‌شنبه در نشست خبری «مطالبه‌گری برای انتخاب وزیر زن»، از گزینه‌های پیشنهادی جداگانه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای وزارت آموزش و پرورش خبر داده، اما اضافه کرده بود که «وجود سقف‌های شیشه‌ای و عدم باور به حضور زنان» باعث شده تجربه وزارت زنان در دولت، بعد از وزارت مرضیه وحید دستجردی در دولت محمود احمدی‌نژاد، دیگر تکرار نشود.

خانم وحید دستجردی تاکنون تنها زنی است که در جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده‌ است.

مقصود از «سقف شیشه‌ای» موانع نامرئی و ناپیدایی است که جلو پیشرفت زنان در جامعه را می‌گیرند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.