محمد عزیزی نماینده مردم ابهر و فریدون احمدی نماینده مردم زنجان به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو بازداشت شدند

مجلس ایران بازداشت دو نماینده مجلس در ارتباط با پرونده سایپا را تایید کرد
مجلس شورای اسلامی تأیید کرد که دو نماینده در ارتباط با پرونده گروه خودروسازی سایپا روز گذشته (چهارشنبه ۳۰ مرداد) بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

محمد عزیزی، نماینده ابهر و فریدون احمدی، نماینده زنجان به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو در بازداشت هستند.

یک عضو هیات رئیسه مجلس در این مورد گفته "قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی" برای این دو نماینده تعیین شده، اما به دلیل "نداشتن زمان لازم و تامین این میزان وثیقه"، در نتیجه براساس حکم قاضی تا زمان تامین وثیقه به زندان اوین منتقل شدند.

محمد عزیزی نایب رییس فراکسیون امامزادگان، عضو کمیسیون صنایع و رییس کمیته پتروشیمی این کمیسیون در مجلس است. او در کارنامه خود قائم مقامی صدا و سیمای کرمانشاه و گلستان را هم بر عهده داشت.

فریدون احمدی نیز نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بود.

هر دوی این نمایندگان از لیست اصولگرایان وارد مجلس دهم شده بودند.

این دو نماینده در حالی بازداشت شدند که چند روز پیش هاشم یکه زارع، مدیر عامل شرکت ایران خودرو بازداشت شد.

هاشم یکه‌زارع، مدیر شرکت ایران خودرو، ساعاتی پس از برکناری از پست خود به دلیل "افزایش عمدی قیمت ها" در دفتر کارش بازداشت شد.

کمتر از دو هفته پیش هم خبرگزاری‌ها گزارش دادند که جواد سلیمانی، مدیر عامل گروه خودروسازان سایپا به مدت شش ماه ممنوع الخروج شده است. در آن زمان به اتهاماتی که باعث ممنوع الخروجی آقای سلیمانی شد، اشاره‌ای نشده بود.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه اوایل مردادماه امسال گفت پرونده شرکت سایپا ۲۵ متهم دارد که ۶ نفر از جمله برخی مدیران شرکت سایپا بازداشت شده‌اند.

ایران خودرو و دیگر خودروساز بزرگ ایرانی، سایپا قرار است تا پایان سال ۱۳۹۸ به بخش خصوصی واگذار شوند در حالی که سهام این دو در وثیقه است.

به گفته میرعلی اشرف پوری‌حسینی، معاون وزیر صنایع ایران، "در حال حاضر اطلاعی از اینکه سهام این دو شرکت در وثیقه چه کسانی است ندارم و زمان فروش ۲۰ درصد سهام آن‌ها بعد از فک وثیقه از سوی شرکت ایدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) مشخص می‌شود."

سایپا هم مانند ایران خودرو با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند؛ فقط ۱۰۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های بیمه بدهکار است و خودداری از پرداخت آن باعث شده شرکت‌های بیمه هم برای خودروهای سایپا بیمه‌نامه "غیرنقدی" صادر نکنند؛ این اختلاف حدود دو سال است که ادامه دارد.

گزارش عملکرد سه‌ماهانه سایپا نشان می‌دهد که زیان انباشته سایپا در بهار امسال (۱۳۹۸) به بیش از ۶/۷ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به بهار سال گذشته بیش از ۵۰۰ درصد افزایش داشته است.

با خروج آمریکا از برجام در سال گذشته تعداد زیادی از خودروسازان خارجی از ایران رفتند.

افزایش نرخ ارز به کاهش تولید خودرو، گرانی و همچنین ضرر انباشته خودروسازان ایرانی منجر شد و خریداران با بدقولی در تحویل خودروهای ثبت نامی مدت‌دار و جایگزینی آنها با طرح تحویل فوری روبرو شدند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.