«رزمایش واقعی» سپاه برای مقابله با گروه‌های مسلح کرد برگزار شد
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران روز چهارشنبه، ۳۰ مردادماه، خبر داد که این نیرو رزمایشی را در ارتفاعات مرزی «بورالان» ماکو در استان آذربایجان غربی با هدف مقابله با گروه‌های مسلح کرد مخالف جمهوری اسلامی برگزار کرده است.

محمد پاکپور جزئیاتی از تاریخ دقیق برگزاری این رزمایش و مدت زمان آن ارائه نکرد، اما آن را «رزمایش واقعی» خواند.

آقای پاکپور یکی از اهداف این رزمایش را «پاکسازی» این منطقه از گروه‌های مسلح خواند.

وی گفت: «رزمایش نیروی زمینی سپاه در منطقه شمال‌غرب به یک عملیات واقعی شبیه است؛ چرا که احتمال می‌رود تروریست‌هایی در مناطق مرزی کمین کرده باشند که با اجرای رزمایش غدیر مورد هدف قرار گرفته می‌شوند.»

بر اساس فیلم‌های منتشر شده نیروهای سپاه پاسداران در این رزمایش گلوله‌های توپ و تانک شلیک می‌کنند.

جمهوری اسلامی از گروه‌های مسلح کرد با عنوان گروه «تروریستی» نام می‌برد و آنان را به «تجزیه‌طلبی» متهم می‌کند.

این احزاب اما جمهوری اسلامی را به نقض حقوق انسانی کردها در ایران متهم می‌کنند و می‌گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

شهرستان ماکو که این رزمایش در آن برگزار شده در سال‌های گذشته صحنه درگیری نیروهای سپاه پاسداران و گروه های مسلح کرده بوده است.

از جمله فرماندار ماکو روز ۱۶ مرداد خبر داده بود که دو نفر از نیروهای سپاه پاسداران در درگیری با گروه‌های مسلح در منطقه مرزی ماکو در استان آذربایجان غربی کشته شدند.

در سال‌های گذشته نیز در این منطقه تعدادی از نیروهای مسلح ایران در درگیری با گروه‌های مسلح کرد از جمله گروه پ‌کا‌کا (حزب کارگران کردستان ترکیه) کشته شده‌اند.

استان‌های کردنشین ایران پس از انقلاب ۵۷ صحنه درگیری گروه‌های مسلح کرد و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی بوده است. این گروه‌ها در چند سال اخیر فعالیت نظامی خود را از سر گرفته‌اند.

در همین حال «مرکز همکاری احزاب کردستان ایران» بیانیه‌ای به مناسبت روز ٢٨ مرداد سال ٥٨ صادر کرد.

در این روز و پس از اعتراضات گروهی از مردم شهرهای استان کردستان و تسخیر برخی از مراکز دولتی، آیت‌الله خمینی دستور داد که نیروهای نظامی این «غائله را ختم کنند».

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.