ظریف برای دریافت پیشنهاد مکرون جهت حفظ برجام وارد پاریس شد
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای گفتگو درباره پیشنهادهای امانوئل مکرون با هدف حفظ برجام وارد پاریس شده است و قرار است فردا، جمعه، با رئیس جمهوری فرانسه دیدار کند. هنوز جزییات پیشنهاد آقای مکرون روشن نیست، اما او گفته با هدف "کم کردن شدت تحریم‌ها" راه‌کاری دارد.

آقای مکرون از چند ماه پیش و همزمان با آغاز عقب‌نشینی زمان‌بندی شده ایران از تعهداتش در قالب توافق هسته‌ای تلاشی همه‌جانبه‌ای برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا آغاز کرده است.

او که همواره از مدافعان توافق "برجام" بوده روز چهارشنبه (۲۱ اوت/۳۰ مرداد) به خبرنگاران گفت که پیش از آغاز اجلاس گروه ۷ با مقام‌های ایرانی دیدار خواهد کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که در قالب سفری اروپایی به کشورهای اسکاندیناوی رفته بود روز پنجشنبه، ۲۲ اوت، در نروژ به خبرنگاران گفت که حسن روحانی از او خواسته برای رایزنی درباره راه‌کارهای پیشنهادی آقای مکرون راهی پاریس شود.

آقای مکرون هنوز به روشنی نگفته که چه پیشنهادی برای حل بحران دارد، اما بعد از دیدار با طرف ایرانی، این فرصت را دارد که با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز دیدار کند چرا که رئیس جمهور آمریکا و رهبران شش قدرت اقتصادی دیگر جهان تا ساعاتی دیگر برای شرکت در اجلاس رهبران گروه ۷ وارد فرانسه خواهند شد.

با وجود این، پیشتر تلاش‌های میانجی‌گرانه امانوئل مکرون در مساله ایران، واکنش منفی دونالد ترامپ را به همراه داشت.

آقای ترامپ روز ۱۷ مرداد (حدود دو هفته پیش) در توییتی نوشت که هیچکس در مذاکره با ایران از سوی آمریکا نمایندگی ندارد. او نوشت که به نظرش انگیزه مکرون خوب است، اما او در حال فرستادن به پیام‌های گمراه‌کننده به ایران است.

این اظهارات واکنش کاخ الیزه را به دنبال داشت و دولت فرانسه تاکید کرد که به تلاش‌های دیپلماتیکش برای کاهش تنش ادامه خواهد داد.

مکرون - ترامپ
روابط مکرون و ترامپ، روابط نزدیکی بود. اما اخیرا رئیس‌جمهور آمریکا از نقد تند مکرون هیچ ابایی نداشته

آقای مکرون در ابتدای تابستان گفته بود که حتی اگر ایران برجام را نقض کند، همچنان از سوی اروپا تحریم نخواهد شد.

او همچنین در تیرماه پیشنهاداتی برای از سرگیری مذاکرات با تهران ارائه کرد که از سوی جمهوری اسلامی ایران رد شد.

در میانه تیرماه امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک آقای مکرون به تهران سفر کرد و با تعدادی از مقام‌های عالی‌رتبه دیدار کرد.

رئیس‌جمهور فرانسه در همان زمان تاکید کرد که در گفت‌وگوهایش با حسن روحانی به او گفته است که خروج ایران از برجام اشتباه خواهد بود.

وی همچنین گفته بود که تلاش خواهد کرد تا دونالد ترامپ را به برداشتن تحریم‌های ایران ترغیب کند.

ظریف - اریکسون
آقای ظریف که روز پنجشنبه در نروژ بود، خبر سفرش به پاریس را در کنفرانس خبری مشترکش با اینه اریکسون سوریده، وزیر خارجه نروژ بیان کرد

اما همزمان که مکرون در تلاش‌هایش برای کاهش تنش غرب و ایران ناکام بود، روابطش با رئیس‌جمهوری آمریکا نیز با دشواری‌هایی روبه‌رو شد. اختلاف نظر این دو نفر بر سر روابط تجاری فرانسه و آمریکاست. چنانکه دونالد ترامپ در ابتدای مرداد ماه در توییتر نوشت، ظاهرا فرانسه قصد دارد که از شرکتهای عظیم فناوری آمریکا مالیاتی دریافت کند که رئیس‌جمهور آمریکا این کار را "حماقت مکرون" توصیف کرد.

اکنون به رغم اینکه هنوز نشانه‌ای از بهبود روابط پاریس و واشنگتن دیده نمی‌شود اما همچنان امانوئل مکرون می‌گوید که پیشنهادی برای حل مساله ایران و آمریکا دارد.

چنانکه آقای مکرون در روز چهارشنبه گفت، هدف پیشنهاد او به ایران "کم کردن شدت تحریم‌ها یا نوعی از پرداخت غرامت با هدف کاهش فشارها بر مردم ایران" است.

چنانکه رئیس‌جمهور فرانسه در جمع خبرنگاران گفت، علاوه بر پاسخ تهران به این پیشنهاد، هنوز نظر واشنگتن نیز روشن نیست و " حالا باید ببینیم ... آیا آمریکا آماده برداشتن گامی رو به جلو هست" یا نه.

تنش میان ایران و آمریکا از آنجا آغاز شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفت که تعهدات دولتش را در قبال توافق برجام زیرپا بگذارد و ضمن خروج از این توافق، تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای علیه ایران وضع کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.