ایران می گوید بار نفتکش آزاد شده را فروخته است
ایران روز دوشنبه گفت که بار نفت نفتکش "آدریان دریا ۱" که برای شش هفته به ظن تلاش برای انتقال نفت به سوریه در جبل الطارق توقیف بود را فروخته است.

آدریان دریا ۱ که تا اواخر دوره توقیف "گریس ۱" نام داشت روز چهارم ژوئیه توسط نیروی دریایی بریتانیا و پلیس جبل الطارق ضبط شد که دلیل آن سوءظن نسبت به نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان شد.

به گزارش رسانه های خبری ایران علی ربیعی سخنگوی دولت این کشور دوشنبه در پاسخ به سوالات درباره "تغییر مقصد کشتی از یونان به قطر" گفت: "مقصد این کشتی را صاحب نفت آن مشخص می‌کند. ما نفت را فروخته‌ایم و اوست که تصمیم می‌گیرد کشتی کجا پهلو بگیرد که با ما نیز این موضوع را چک نمی‌کند."

او اضافه کرد: "اما لازم است باز هم از سیاست‌های غلط آمریکا که به کشورهای مختلف فشار می‌آورد تا این کشتی را در بندرگاه‌های خود نپذیرند و آنان را تهدید می‌کند گلایه کنیم و محکومش نماییم اما همانطور که گفتم ما اطلاعی از مقصد نهایی آدریان دریا نداریم و کشوری که نفت آن را خریده این موضوع را مشخص می‌کند."

آقای ربیعی از خریدار نفت نام نبرد و نگفت که آیا نفت پیش یا بعد از توقیف نفتکش فروخته شده است.

دادگاهی در جبل الطارق دستور آزادی این نفتکش را روز ۱۵ اوت صادر کرد که علیرغم تلاش لحظه آخر آمریکا برای توقیف مجدد آن بود.

بنابه گزارش این نفتکس با ۲.۱ میلیون بشکه نفت به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار در روز ۱۸ اوت به سوی شرق مدیترانه حرکت کرد.

مقصد کشتی ابتدا بندر کالاماتا در یونان فهرست شده بود اما بنابه گزارش ها بعدا به مرسین در ترکیه تغییر یافت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از وبسایت "ترافیک مرین" می گوید نفتکش اکنون وسط مدیترانه است و مقصد آن "منتظر دستور" ذکر شده که به معنی آن است که منتظر تعیین مقصد بعدی است.

این نفتکش ساخت کره جنوبی، در مالکیت صاحبان روسی و در اجاره جمهوری اسلامی ایران بود.

نفتکش در پاناما ثبت شده بود و با پرچم آن کشور حرکت می‌کرد. پس از توقیف کشتی، دولت پاناما پرچم خود را از نفتکش پس گرفت و دولت ایران گفت که با موافقت مالکان کشتی، نام آن به آدریان دریا-۱ تغییر یافته و با پرچم ایران حرکت خواهد کرد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا چند روز پیشتر به خبرگزاری رویترز گفت که دولت این کشور فعالانه پیگیر تحریم‌های خود علیه ایران است تا از هرگونه کمک بخش خصوصی کشورهای مختلف به این نفتکش جلوگیری کند.

ایالات متحده گفته است که این کشتی به منظور کمک به اهداف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عازم سوریه بوده و حکم قضایی توقیف آن را دریافت کرده است. پیشتر گفته شد یک دادگاه فدرال ایالات متحده به درخواست دولت این کشور حکم توقیف این نفتکش را صادر کرده است.

مقام آمریکایی گفته است که "به بخش دریانوردی تجاری جهان هشدار داده شده است که ما فعالانه و با رویکردی تهاجمی تحریم‌های خود را به اجرا می‌گذاریم."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.