سخنگوی قوه قضائیه: تأیید حکم ۱۰ سال زندان ارس امیری و یک متهم جدید دو تابعیتی
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در تازه‌ترین نشست مطبوعاتی خود از تأیید حکم ۱۰ سال تعزیری برای ارس امیری، انوشه آشوری و علی جوهری خبر داده است.

انوشه آشوری تازه‌ترین متهم دو تابعیتی است که قوه قضائیه خبر بازداشت او را تأیید کرده است. این مقام قضایی گفته انوشه آشوری تابعیت بریتانیا داشته و با موساد سرویس اطلاعاتی اسرائیل در تماس بوده است.

همزمان وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که از ابتدای بازداشت خانم آشوری، شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی از خانواده او حمایت کرده است. مقامات بریتانیا گفته‌اند که "سفارت این کشور در تهران به درخواست دسترسی کنسولی (در این خصوص) ادامه می‌دهد."

علی جوهری نیز به جاسوسی برای سیستم اطلاعاتی اسرائیل متهم شده‌ است و آنگونه که سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید قرار بود اطلاعاتی درباره فعالیت‌های سپاه پاسداران و "به خصوص تونل‌سازی و اقدامات عمرانی و فعالیت قرارگاه خاتم الانبیا" به اسرائیل بدهد.

آقای اسماعیلی درباره علی جوهری نیز گفته "او مقدماتی را برای اخذ تابعیت" از اسرائیل فراهم کرده بود.

در سال‌های گذشته بازداشت شهروندان دو تابعیتی به اتهام تلاش برای نفوذ یا جاسوسی در ایران، بارها خبرساز شده و به یکی از مسائل مورد اختلاف این کشور با دولت‌های دیگر تبدیل شده است.

نزدیک به ۱۰ روز پیش، اعلام شد که کامیل احمدی، مردم‌شناس و پژوهشگر کرد ایرانی بازداشت شده است. آقای احمدی نیز علاوه بر تابعیت ایران، تابعیت بریتانیا را دارد اما سال‌ها بود که در ایران زندگی می‌کرد.

اواخر تیرماه نیز فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس پو) که تابعیت ایرانی- فرانسوی دارد، در یکی از سفرهای خود به ایران بازداشت شد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران اعلام کرد که نزدیک به ۳۰ زندانی دو تابعیتی در ایران وجود دارد.

امین ریاحی، پژوهشگر اطلس زندان‌های ایران که اخبار مربوط به زندانیان سیاسی در ایران را دنبال می‌کند می‌گوید سازمان آنها تا کنون فقط به بعضی از زندانیان دو تابعیتی دسترسی پیدا کرده است.

در همین خصوص به گفته آقای ریاحی "ما ۹ زندانی دو تابعیتی با اتهام ارتباط با دول متخاصم یا جاسوسی داریم. یک زندانی آمریکایی داریم با همین اتهام. حداقل دو نفر دوتابعیتی با همین اتهامات داریم که در مرخصی بسیار طولانی به سر می‌برند و حداقل چهار زندانی دوتابعیتی یا خارجی ناپدیدشده مثل رابرت لوینسون و فرود فولادوند".

اسماعیلی، ارس امیری را ''''عنصر وابسته '''' خواند

خانم امیری با شورای فرهنگی بریتانیا همکاری داشته است
خانم امیری با شورای فرهنگی بریتانیا همکاری داشته است

سخنگوی قوه قضائیه در نشست امروز خود درباره آخرین تحول در پرونده ارس امیری، کارمند بریتیش کانسل گفت دادگاه تجدید نظر حکم ۱۰ سال حبس و ۲ سال محرومیت از حقوق اجتماعی ارس امیری را تأیید کرده است.

به گفته آقای اسماعیلی ارس امیری "به واسطه ارتباط با بریتیش کانسل و نفوذ فرهنگی در جامعه ما به ویژه از طریق هنر و اقدامات براندازانه‌ای که در این مسیر انجام می‌داد مورد شناسایی قرار گرفت و در دادگاه انقلاب محاکمه شد".

او ارس امیری را "عنصر وابسته و نفوذی" خواند.

در قوانین ایران عنوان مجرمانه‌ای به نام "نفوذ" وجود ندارد اما آیت‌الله خامنه ای، رهبر ایران بارها در این زمینه هشدار داده است.

نهادهای امنیتی ایران به ویژه سازمان اطلاعات سپاه در سال‌های گذشته تحت عنوان نفوذ، و به اتهام جاسوسی یا رابطه با دول متخاصم با روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و فرهنگی برخورد کرده‌اند.

قوه قضائیه نیز در ابتدا اتهام خانم امیری را جاسوسی عنوان کرد اما بعدتر مشخص شد که اتهام خانم امیری جاسوسی نیست و او با عنوان مجرمانه راه‌‎اندازی گروه‌های غیرقانونی محاکمه شده است.

خانم امیری چندی پیش در نامه‌ای اتهامات وارده مبنی بر "تشکیل و اداره گروه برانداز علیه نظام جمهوری اسلامی" را "تماما بی‌اساس و بدون سند مدرک قانونی" خواند و از اینکه اتهام او در صدا و سیما جاسوسی اعلام شده انتقاد کرد.

او گفته در خرداد ۱۳۹۷و در دوران مرخصی نیز بازجویان پرونده به او درخواست همکاری داده‌اند، موضوعی که او به صراحت رد کرده است.

خانم امیری در بریتیش کانسل کار می‌کرد و با هماهنگی وزارت ارشاد ایران تاکنون چندین نمایشگاه از هنرمندان ایرانی در بریتانیا و تعدادی نمایشگاه نیز از هنرمندان بریتانیایی در تهران برگزار کرده بود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.