قوه قضائیه: اظهار نظر درباره خاتمی و صادق لاریجانی با دادگاه ویژه روحانیت است
سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفته است اظهار نظر درباره محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق و صادق لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در "صلاحیت دادگاه ویژه روحانیت" است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران امروز پنجم شهریور (بیست و هفتم اوت) درباره احتمال تحت پیگرد قرار دادن صادق لاریجانی به دلیل محتوای نامه‌اش به محمد یزدی، گفته از چنین تصمیمی "اطلاع ندارد."

در جریان کنفرانس خبری هفتگی سخنگوی قوه قضائیه، خبرنگاری از او پرسید "در رابطه با مطالب اهانت بار و کذب و تحقیرآمیز موجود در نامه اخیر آیت‌الله آملی لاریجانی به آیت الله یزدی در مورد شورای نگهبان آیا مدعی العموم نسبت به جنبه عمومی اهانت به افراد و نشر اکاذیب یا اهانت به مسئولان نظام ورود کرده است و آیا مسئولیت سابق آقای آملی لاریجانی برای ایشان مصونیتی ایجاد کرده است؟"

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سئوال گفته "امور مربوط به روحانیت به قوه قضائیه بر نمی‌گردد و تشکیلات قضایی مختص به خود را دارند. من هم سخنگوی آن مجموعه نیستم من سخنگوی قوه قضائیه هستم. مباحث مربوط به حوزه روحانیت دادسرا و دادگاه اختصاصی خود را دارد و از آن اطلاعی ندارم".

دادگاه ویژه روحانیت نهادی خارج از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه آن رسیدگی به پرونده قضایی افراد روحانی در این کشور است. ابراهیم رئیسی که جانشین صادق لاریجانی در قوه قضائیه شده، قبلا دادستان دادگاه ویژه روحانیت هم بوده است.

مدت کوتاهی پس از آغاز به کار آقای رئیسی، اکبر طبری، از مدیران ارشد قوه قضائیه در زمان ریاست صادق لاریجانی، همراه شمار دیگری از مسئولان وقت قوه قضائیه بازداشت شدند و هنوز در زندان هستند.

امور مربوط به روحانیت به قوه قضائیه بر نمی‌گردد و تشکیلات قضایی مختص به خود را دارند. من هم سخنگوی آن مجموعه نیستم من سخنگوی قوه قضائیه هستم.
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه ایران می‌گوید این نهاد در پیروی از آیت‌الله علی خامنه‌ای برخورد با موارد فساد را در این نهاد حاکمیتی انجام می‌دهد. به دنبال این تحولات گزارش هایی از استعفای جواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه که برادر صادق لاریجانی است منتشر شد اما سخنگوی قوه قضائیه این استعفا را رد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه امروز در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین هم اظهار نظر کرده است.

سئوال خبرنگاری در این نشست این بود که "قوه قضاییه می‌گوید محدودیت های رسانه ای علیه محمد خاتمی با مصوبه شورای عالی امنیت ملی است. ما پیگیری کرده ایم و دبیرخانه می گوید چنین مصوبه ای نداشتیم. می شود بگویید چه نهادی این محدودیت را وضع کرده است؟"

غلامحسین اسماعیلی در پاسخ گفته "ما ۸۲ میلیون ایرانی و بیشتر داریم ولی قرار است برخی نام‌ها نقل مجالس باشد. باید سئوال از منابع آن یعنی شورای عالی امنیت ملی و دادسرای ویژه روحانیت پرسیده شود نه این که به بهانه سئوال بخواهیم نام افراد را مجددا اعلام کنیم".‎

غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکنون بارها گفته است که محمد خاتمی از سوی شورای عالی امنیت ملی ایران ممنوع التصویر شده اما حسن روحانی که رئیس این شوراست چندبار وجود چنین مصوبه ای را تکذیب کرده است.

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران در ایران ممنوع التصویر شده و رسانه ها از ذکر نام او منع شده اند اما هیچ نهادی مسئولیت این تصمیم را نمی پذیرد
محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران در ایران ممنوع التصویر شده و رسانه ها از ذکر نام او منع شده اند اما هیچ نهادی مسئولیت این تصمیم را نمی پذیرد

دادستان ویژه دادگاه روحانیت استان تهران هم کمتر از دو سال پیش گزارش‌ها درباره محدودیت‌های تازه برای محمد خاتمی، را تکذیب کرده بود.

محمد خاتمی و صادق لاریجانی که سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اظهارنظر درباره آنها را در صلاحیت دادگاه ویژه روحانیت دانسته، از دو جریان سیاسی در داخل حکومت ایران هستند.

آقای خاتمی که از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است همراه دیگر شخصیت های سیاسی معترض به آن انتخابات و سرکوب گسترده شهروندان ایرانی، از سوی آیت الله خامنه ای و نزدیکان او "سران فتنه" نامیده می شوند.

در برابر صادق لاریجانی در همان ایام از سوی آقای خامنه ای به ریاست قوه قضائیه منصوب شد و تحت ریاست او محاکمه چهره‌های سیاسی نزدیک به آقای خاتمی که بعضا عضو دولت او بودند برپا شد که آنها را به حبس های طولانی محکوم کرد.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.