ایران افراد مرتبط با 'بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها' را تحریم می‌کند
وزارت خارجه ایران از تحریم افراد مرتبط با بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها خبر داده و دلیل تحریم آنان را توصیف کرده است.

روز پنجشنبه، ۷ شهریور (۲۹ اوت)، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که بنیاد آمریکایی دفاع از دموکراسی‌ها "از نظر ایران به هیچ وجه یک اندیشکده محسوب نمی شود بلکه سازمانی است که در پوشش اندیشکده به صورت روزمره در حال طراحی و تشویق تروریسم اقتصادی و اعمال خصمانه دولت آمریکا علیه مردم ایران است."

مقامات دولتی ایران تحریم آمریکا را "تروریسم" اقتصادی و هدف آن را آسیب به مردم ایران معرفی می‌کنند.

آقای موسوی گفت به زودی اولین گروه از افرادی که با این بنیاد همکاری دارند "برای افزودن به فهرست تحریم به نهادهای ذیربط از جمله قوه قضائیه معرفی خواهند شد."

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران پس از آن منتشر می‌شود که دولت آمریکا روز گذشته افراد و نهادهای جدیدی را تحریم کرد.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها خود را یک نهاد تحقیقاتی مستقل و غیرحزبی می‌داند هرچند برخی از ناظران این موسسه را یک تشکل با گرایش‌های راستگرایانه و فعالیت آن را شامل تبلیغات علیه کشورهای مورد نظر آن توصیف می‌کنند. حوزه تحقیقات این موسسه، سیاست خارجی و دفاعی است که از جمله بر اقدامات جمهوری اسلامی ایران تمرکز ویژه داشته و دلیل آن را "دفاع از دموکراسی آمریکا و متحدان آن کشور علیه تهدیدات حکومت ایران" توصیف کرده است. از دیگر کشورهای مورد توجه این موسسه، کره شمالی، روسیه، چین و ترکیه هستند.

بنیاد
بنیاد دفاع از دموکراسی

هفته گذشته، وزارت خارجه ایران این بنیاد را به "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران متهم و آن را همراه با مارک دوبوویتس، مدیر بنیاد، تحریم کرد.

وزارت خارجه ایران در اطلاعیه مربوط به تحریم این بنیاد گفته بود: "این موسسه 'با نام متقلبانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها ' و مارک دوبووتس، مدیر آن، آگاهانه و عامدانه از طریق اقداماتی از قبیل تولید و انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابیگری و کارزار تبلیغاتی منفی به نحوی موثر در طراحی، اعمال و تشدید اثرات تروریسم اقتصادی علیه کشورمان مشارکت داشته و دارند؛ و به شکلی جدی و فعال در جهت آسیب وارد کردن به امنیت و منافع حیاتی مردم ایران تلاش کرده و می‌کنند."

در اطلاعیه وزارت خارجه آمده است که تحریم این موسسه براساس "قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه مصوب سال ۱۳۹۶" به اجرا گذاشته شده است.

برای تحریم‌شدگان ویزای ورود به ایران صادر نمی‌شود. علاوه بر این، اموال آنان در حوزه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران توقیف، حساب‌های آنان مسدود و ارائه خدمات مالی به آنان ممنوع شده است.

در پی تحریم این نهاد و مدیر آن، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که "ایالات متحده تهدیدهای رژیم را جدی می گیرد" و افزود که دولت آمریکا حکومت ایران را در مورد "به خطر انداختن جان شهروندان آمریکا به طور مستقیم یا غیر مستقیم مسئول می‌داند." سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این هشدار، ایالات متحده را به "شانتاژ و مظلوم نمایی" متهم کرد.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها تحریم از سوی ایران را باعث افتخار خود دانست و با این اتهام که "جمهوری اسلامی ملت بزرگ ایران را برای چهار دهه به اسارت گرفته و همچنان به سرکوب ظالمانه مردم ایران ادامه می‌دهد، اموال آنها را غارت می‌کند و در خاورمیانه بحران و ناامنی پدید می‌آورد" گفت که " قرار گرفتن در هر فهرستی از سوی رژیم ایران را افتخاری برای خود می‌بیند و در انتظار روزی است که آمریکا و دیگر کشورهای جهان شاهد ایرانی آزاد و دموکراتیک باشند."

سخنگوی وزارت خارجه ایران مشخص نکرده است که "همکاری" با این بنیاد شامل چه نوع فعالیت‌هایی می‌شود و کسانی که قرار است در فهرست تحریم قرار بگیرند شهروندان و ساکنان کدام کشورها خواهند بود و چه اقداماتی علیه آنان صورت خواهد گرفت.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.