معاون دادستان کل ایران فعالان کارگری را به دریافت پول برای آشوب متهم کرد

یک روز پس از حمله ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، به فعالان کارگری با این ادعا که «برخی در پوشش اعتراضات کارگری، اهداف دیگری را دنبال می‌کنند»، معاون دادستان کل ایران نیز روز چهارشنبه، ۶ شهریور، مدعی شد عواملی «پول گرفته‌ بودند» و می‌خواستند ماجرای هفت‌تپه را «به آشوب بکشند».

به‌ گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل ایران، با بیان این‌ که قوه قضاییه جلوگیری از بیکاری کارگران را در دستور کار دارد، فعالان کارگری بازداشت‌شده در تجمعات روز کارگر امسال را به دریافت پول برای ایجاد آشوب متهم کرد و گفت که «با تدبیر و زیرکی و هوشیاری مقامات قضایی، انتظامی و امنیتی» این افراد شناسایی شدند.

معاون دادستان کل ایران توضیحی درباره اسناد این اتهام بیان نکرد، اما افزود: «اکنون همه مردم و مسئولان منطقه قدردان زحمات دادستان و دستگاه قضایی هستند.»

ابراهیم رئیسی در جلسه روز سه‌شنبه، ۵ شهریور، با تعدادی از نمایندگان مجلس گفته بود: «دغدغه کارگران قابل درک است و باید دستگاه‌های مسئول مشکلات را حل کنند، منتها گاهی کسی در پوشش مسائل کارگری، اهداف دیگری را دنبال می‌کند که ما این قبیل اقدامات را نباید به حساب کارگران بگذاریم.»

ادعاهای رئیس قوه قضاییه و معاون دادستان در حالی بیان شده که در قوانین جمهوری اسلامی حق اعتراض برای کارگران، از جمله حق اعتصاب، به رسمیت شناخته نشده و در ۲۰ سال اخیر تعداد زیادی از فعالان کارگری بازداشت و زندانی شده‌اند.

در تجمع روز کارگر امسال نیز شماری از فعالان مدنی و کارگری بازداشت شدند و برای برخی از آنان حکم‌ زندان طولانی‌مدت صادر شده است.

مقامات قوه قضاییه پیش از این بارها در تجمعات کارگری، از جمله اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و اعتصاب کامیون‌داران، معترضان را به «اشد مجازات» تهدید کرده بودند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.