قرارگاه خاتم الانبیاء در کیش جزیره مصنوعی می‌سازد

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفته شد که از این جزیره مصنوعی برای امور تفریحی و مسکونی استفاده خواهد شد اما جزئیات بیشتری داده نشده است.

قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه از بزرگترین نهادهای پیمانکاری در ایران است و حضور وسیعی در اقتصاد این کشور به خصوص در صنعت نفت و گاز دارد.

این قرارگاه امروز جمعه، ۸ شهریور تفاهم‌نامه‌ای با سازمان منطقه آزاد کیش برای احداث جزیره مصنوعی در این جزیره امضا کرده است.

در ماه‌های اخیر در پی انفجار و حمله به چند نفتکش در خلیج فارس، تنش‌ها در این منطقه بالا گرفته است. ایران گفته است تامین امنیت خلیج فارس، "اولویت" این کشور است.

آمریکا ائتلافی با حضور چند کشور برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز داده اما ایران حضور خارجی در منطقه را "مردود" می‌داند.

این تفاهم‌نامه را غلامحسین مظفری، رئیس سازمان منطقه آزاد کیش و سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء امضا کرده‌اند و مرتضی بانک، مشاور حسن روحانی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد هم در مراسم حضور داشته است.

آقای مظفری گفته است قرارگاه خاتم الانبیاء یک جزیره مصنوعی به ابعاد ۵۰۰ هزار متر مربع می‌سازد که "از آن برای کاربری تفریحی ومسکونی استفاده خواهد شد."

امارات، قطر، عمان، و بحرین پیش از این در خلیج فارس جزایر مصنوعی ساخته‌اند.

طبق تفاهم‌نامه امضا شده، قرارگاه خاتم الانبیاء همچنین حوضچه شرقی بندر کیش را لایروبی خواهد کرد.

چندی پیش اخباری مبنی بر واگذاری جزیره کیش به چین مطرح شد که سازمان منطقه آزاد کیش آن را تکذیب کرد.

یک نماینده اصولگرای مجلس ایران در تذکری به حسن روحانی در مورد آنچه واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها خواند هشدار داده بود اما سازمان منطقه آزاد کیش در پاسخ گفت "عده‌ای به دنبال سوءاستفاده از حس وطن‌پرستی و ملی‌گرایی مردم هستند."

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء پیش از ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بیشتر در راه‌سازی و سدسازی فعال بود اما در دوران ریاست‌جمهوری او پروژه‌های بسیاری را با کمک دولت در اختیار گرفت. در این دوره، سپاه پاسداران وارد صنعت نفت ایران شد و ۲۵ میلیارد دلار قرارداد با دولت امضا کرد و نیمی از سهام شرکت مخابرات ایران را خرید.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.