آژانس: غنی‌سازی اورانیوم ایران از سقف برجام گذشته‌
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش دوره‌ای خود از برنامه‌ هسته‌ای ایران گفته ایران به غنی‌سازی اورانیوم در سطحی بالاتر از سقف تعیین‌شده در برجام ادامه می‌دهد.

مطابق گزارش محرمانه آژانس، غنی‌سازی اورانیوم در ایران در سطح ۴/۵ درصدی ادامه دارد که بالاتر از سقف ۳/۷۶ درصدی است که در توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تعیین شده است.

بر همین مبنا ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۱ کیلوگرم رسیده که بیش از سقف ٢٠٢ کیلویی برجام است.

ایران اعلام کرده که با توجه به خروج آمریکا از برجام و برآورده نشدن خواسته‌هایش از قدرت‌های اروپایی، مرحله به مرحله اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای را کم می‌کند.

سطح کنونی غنی‌سازی اورانیوم در ایران همچنان به طور قابل ملاحظه‌ای از میزان ٢٠ درصدی پیش از برجام کمتر است و فاصله زیادی با غنی‌سازی ٩٠ درصدی دارد که لازمه ساخت بمب هسته‌ای است.

در تازه‌ترین گزارش آژانس آمده که ذخایر آب سنگین ایران ۱۲۵/۵ تن است که هنوز زیر سقف ١٣٠ تنی برجام محسوب می‌شود.

روز جمعه، پیش از انتشار اخبار مربوط به گزارش تازه آژانس، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که اروپا همچنان به حفظ برجام متعهد است.

خانم موگرینی گفت: "هر تحولی که در جهت گفتگو، تماس و برقراری مسیرهایی باشد که راه دیپلماسی را باز می‌کند، مورد استقبال اتحادیه اروپا است."

همچنین شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، از برنامه خود برای ملاقات با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داده است.

نخست‌وزیر ژاپن پیشتر برای میانجیگری بین ایران و آمریکا دیداری با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران داشت. آیت‌الله خامنه‌ای با مذاکره با آمریکا مخالفت کرده است.

مکرون ظریف
محمدجواد ظریف در حاشیه اجلاس گروه هفت سفری غیرمنتظره به فرانسه داشت و با امانوئل مکرون دیدار کرد

با این حال به تازگی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دو سفر پیاپی به فرانسه کرد و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفت شرایط برای ملاقات حسن روحانی و دونالد ترامپ آماده است.

آقای روحانی گفته برای تامین منافع ایران حاضر است با هر کسی ملاقات کند. او در عین حال گفته با ادامه شرایط فعلی ملاقات با آقای ترامپ ممکن نیست.

حسن روحانی در اولین سفر خود به نیویورک به عنوان رئیس جمهور ایران با باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا گفتگویی تلفنی داشت.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.