معاون وزیر خارجه ایران برای بررسی پیشنهاد مکرون به پاریس می‌رود
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران برای مذاکره با طرف‌های فرانسوی و بررسی پیشنهاد رییس جمهور فرانسه فردا دوشنبه(۱۱ شهریور/۱سپتامبر) به پاریس خواهد رفت.

این خبر را محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران داده و هدف آن را "بررسی پیشنهاد تازه مکرون" اعلام کرده است.

به گفته رئیس دفتر حسن روحانی، یک تیم اقتصادی از بخش‌های مختلف نیز هیات دیپلماتیک ایران همراهی خواهد کرد تا ابعاد پبشنهادهای رئیس جمهور فرانسه روشن شود.

به گفته آقای واعظی، پیشنهاد تازه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دو هفته قبل و در جریان نشست گروه هفت به ایران ارائه شده است.

به گفته وی: "این پیشنهاد حاصل نتیجه ۵ ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت‌های هردو رییس جمهور بدست آمد".

آقای واعظی همچنین اعلام کرده است که جمهوری اسلامی گام سوم برای تعلیق تعهدات هسته‌ای را "در صورت محقق نشدن خواسته های ایران" در دستور کار قرار خواهد داد.

سفر روز آینده معاون وزیر خارجه ایران در حالی صورت می‌گیرد که رسانه‌های ایران شب گذشته خبر از گفت‌وگوی چند ساعته حسن روحانی و امانوئل مکرون دادند.

به نوشته خبرگزاری دولتی ایران، رئیس جمهور ایران در این گفتگوی تلفنی به همتای فرانسوی‌اش گفته‌ است: "اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام و تأمین امنیت کشتیرانی آزاد در همه آبراه‌ها از جمله خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز، دو هدف اصلی ایران در مذاکرات کنونی است."

آقای روحانی همچنین گفته: "اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را به اجرا خواهد رساند که البته این اقدام هم مانند دیگر مراحل اقدامی قابل بازگشت خواهد بود.

خبرگزاری دانشجویان ایران نیز خبر از سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مسکو برای دیدار با همتای روس خود، سرگئی لاوروف داد.

آقای ظریف قرار است فردا با وزیر خارجه روسیه و با محوریت آخرین تحولات برجام گفت‌وگو کند.

روز جمعه(۳۰ اوت) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش دوره‌ای خود از برنامه‌ هسته‌ای ایران گفت تهران به غنی‌سازی اورانیوم در سطحی بالاتر از سقف تعیین‌شده در برجام ادامه می‌دهد.

مطابق گزارش محرمانه آژانس، غنی‌سازی اورانیوم در ایران در سطح ۴/۵ درصدی ادامه دارد که بالاتر از سقف ۳/۷۶ درصدی است که در توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تعیین شده است.

بر همین مبنا ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۱ کیلوگرم رسیده که بیش از سقف ٢٠٢ کیلویی برجام است.

ایران اعلام کرده که با توجه به خروج آمریکا از برجام و برآورده نشدن خواسته‌هایش از سوی قدرت‌های اروپایی، مرحله به مرحله اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای را کم می‌کند.

سطح کنونی غنی‌سازی اورانیوم در ایران همچنان به طور قابل ملاحظه‌ای از میزان ٢٠ درصدی پیش از برجام کمتر است و فاصله زیادی با غنی‌سازی ٩٠ درصدی دارد که لازمه ساخت بمب هسته‌ای است.

فرانسه از حامیان برجام و از مخالفان تحریم ایران محسوب می‌شود اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که امضای کشورش را بهار سال گذشته از پای این توافق‌نامه حذف کرد اصرار دارد که بر شدت فشار بر ایران بیافزاید تا مقام‌های ایرانی حاضر شوند با او مستقیم مذاکره کنند.

او معتقد است مذاکره‌ ایران با آمریکا در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، به یک "توافق بد" ختم شده است.

با وجود این، آقای ترامپ که هفته گذشته برای حضور در اجلاس سران گروه هفت به جنوب فرانسه رفته بود همانجا به خبرنگاران گفت که با تلاش‌های آقای مکرون برای کاهش تنش میان واشنگتن و تهران "مشکلی ندارد".

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.