انتقاد نماینده مجلس ایران از احکام سنگین علیه زنان کنشگر
پروانه سلحشوری، نماینده تهران، در اظهاراتی به برخوردهای قوه قضاییه ایران با چند نفر از کنشگران و روزنامه‌نگار‌ان زن اعتراض کرده است. خانم سلحشوری در جلسه علنی مجلس به وضعیت بازداشت نوشین جعفری، عکاس زندانی، نیز اعتراض کرده است.

او همچنین از حکم زندان طولانی برای مرضیه امیری روزنامه نگار و عاطفه رنگریز، پژوهشگر انتقاد کرده که در حاشیه تجمع اعتراضی کارگران بازداشت شدند

همزمان گزارشها از ایران حاکی است شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر که اواسط مردادماه سالجاری بازداشت شده، امروز در منزلش دستگیر شده است.

مشخص نیست چه نهادی شهرزاد جعفری را بازداشت کرده و او به کجا منتقل شده است.

نوشین جعفری
نوشین جعفری اواسط مردادماه سالجاری بازداشت شد

اخیرا از اکانت خصوصی اینستاگرام نوشین جعفری "پیامی صوتی" برای شیوا نظر‌آهاری، فعال مدنی، ارسال شده بود خانم جعفری در این پیام صوتی می‌گوید "نجاتم بدهید" و در ضمن "تهدید شده که در صورت عدم همکاری خانواده‌اش نیز تحت فشار" قرار می‌گیرند.

در بخشی از این فایل صوتی خانم جعفری از خانم نظرآهاری می‌خواهد تا "پسورد یک حساب توییتری" را که در زمان بازداشتش کاربران منسوب به "ارزشی‌ها" آن را مرتبط با خانم جعفری دانسته بودند، بدهد تا از "فشارهای" بازجویی رهایی پیدا کند.

پیشتر خانم نظرآهاری در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی با تاکید بر اینکه تا سه هفته پیش و همزمان با بازداشت خانم جعفری او هیچ اطلاعی از این اکانت نداشته است، گفته بود: "نوشین در ابتدای این فایل صوتی با گفتن اینکه تحت فشار است، تلویحا عنوان می‌کند بقیه حرفهایش هیچ اعتباری ندارد."

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، در تذکری در جلسه علنی مجلس به صدور حکم‌های زندان بسیار سنگین برای مرضیه امیری و عاطفه رنگریز و همچنین وضعیت نوشین جعفری در زندان اعتراض کرد. خانم سلحشوری در جلسه علنی روز یکشنبه، ۱۰ شهریور، در تذکری شفاهی گفت که "ندای دادخواهی نوشین جعفری از زندان در فضای مجازی پیچیده است." چند روز گذشته شیوا نظر آهاری، فعال مدنی با انتشار یک فایل صوتی در حساب توئیتر خود، از فشار شدید در زندان بر نوشین جعفری، عکاس زندانی، برای پذیرش مسئولیت حساب توئیتری "یار دبستانی" خبر داد. انتشار این فایل صوتی بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت. امروز ۲۰۰ نفر از هنرمندان هم در بیانیه‌ای نسبت به وضعیت نگهداری و سلامت نوشین جعفری ابراز نگرانی کرده‌اند و خواستار دسترسی او به دادرسی منصفانه شده‌اند.

Ein Beitrag geteilt von BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) am Sep 1, 2019 um 8:28 PDT

واکنش‌ها به بازداشت نوشین جعفری
در پی گذشت یک ماه از بازداشت خانم جعفری، بیش از ۲۰۰ نفر از هنرمندان در ایران با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به وضعیت این عکاس سینما و تئاتر ابراز نگرانی کردند.

رخشان بنی اعتماد، کارگردان سینما و تئاتر در توییتر خود با انتشار تصویری از این نامه نوشت: "ما خانواده سینما و تئاتر و هنر نگرانی عمیق خود را از وضعیت نگهداری و سلامت همکارمان اعلام می کنیم و خواهان دسترسی ایشان به امکانات قانونی دادرسی منصفانه اعم از حقوق زندانی و حقوق دفاعی ایشان جهت رسیدگی شایسته به وضعیت نگران کننده وی هستیم."

جعفر پناهی، کارگردان ایرانی نیز از امضا کنندگان این نامه است، او با انتشار همین نامه در اینستاگرامش نوشت: "خانواده سینما ، تئاتر و هنر ؛ با باور بر اصل برائت و با توجه به نحوه دستگیری ، اطلاع‌رسانی موارد اتهامی از طرق غیررسمی و عدم دسترسی به وکیل ... ، نگرانی عمیق خود را از وضعیت نگهداری و سلامت همکارمان اعلام می کنیم."

پیش از این نامه نیز مهناز افشار و هانیه توسلی نسبت به بازداشت خانم جعفری واکنش نشان داده بودند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران هفته گذشته در واکنش به بازداشت خانم جعفری گفت: "فردی به لحاظ اهانتی که به حضرت سیدالشهدا و عزاداری کرده بود و تبلیغی که علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی داشت، تحت تعقیب قرار گرفت. در بازرسی از اماکن و تجهیزات فنی مربوط به این شخص، یک سری مستندات جدید هم به دست آمد که دون شان افراد و اشخاص و حرفه های شاغل در جامعه است. این موضوع در حال بررسی است.‎"

مستنداتی که آقای اسماعیلی به آن اشاره کرده است وسایل عکاسی بوده که از منزل خانم جعفری ضبط شد که توسط برخی از اکانت‌های منسوب به ارزشی‌ها منتشر شده بود، فلش دوربین، کارت حافظه دوربین، حافظه کامپیوتر وسایلی بوده که در هنگام بازداشت از این عکاس حوزه سینما و تئاتر توسط ماموران ضبط شده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.