'افزایش صادرات مشتقات نفتی ایران' با وجود تحریم‌های آمریکا
خبرگزاری رویترز با استناد به داده‌های مربوط به ردیابی نفتکش‌ها و همچنین محاسباتی در این زمینه گزارش داده با وجود تحریم‌های واشنگتن علیه تهران، صدور مشتقات نفتی از ایران افزایش یافته و به ۵۰۰ میلیون دلار در ماه رسیده است.

این در حالی است که محدودیت‌های ایجاد شده توسط واشنگتن باعث شده فروش نفت ایران حدود ۸۰ درصد کاهش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، تحریم‌های یک جانبه آمریکا فروش مشتقات نفتی را کمتر تحت تاثیر خود قرار داده است؛ که از این میان می‌توان به محصولاتی نظیر نفت کوره و ال پی جی (گاز مایع) اشاره کرد.

ال پی جی خوراک پتروشیمی‌هاست و همچنین در مصارفی نظیر پخت و پز کاربرد دارد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته است در ماه اوت، صادرات مشتقات نفتی جمهوری اسلامی به بالاترین میزان رسیده است.

او همچنین گفته ایران در صادرات مشتقات نفتی مشکلی ندارد.

شرکت مشاوره انرژی اف جی ای تخمین می‌زند که صادرات این محصولات روزانه به ۴۰۰-۵۰۰ هزار بشکه رسیده باشد.

خریداران نفت عموما پالایشگاه‌ها هستند ولی مشتریان محصولاتی نظیر نفت کوره و گاز مایع می‌تواند هزاران واحد صنعتی کوچک یا مسکونی را دربر گیرد.

ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوره انرژی اف جی ای می‌گوید: "بازار این دو محصول بسیار گسترده است و یافتن افراد هدف کار ساده‌ای نیست."

ایران در صادرات مشتقات نفتی مشکلی ندارد
وزیر نفت ایران می‌گوید کشورش در صادرات مشتقات نفتی مشکلی ندارد

ظرفیت پالایشی ایران معادل ۲.۲۳ میلیون بشکه در روز است که این کشور را بعد از عربستان سعودی قرار داده است سالها تحریم و سرمایه گذاری کم باعث شده ایران در این زمینه از سایر کشورهای خلیج فارس که میلیاردها دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند عقب بیافتد.

با همه اینها، ایران حدود هفت ماه پیش (فوریه) پس از افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه در روز، اعلام کرد در تولید بنزین به خودکفایی رسیده است. خبرگزاری رویترز گفته است بر اساس اطلاعات ردیابی کشتی‌ها، جمهوری اسلامی اخیرا به ندرت محصولات نفتی وارد کرده است.

به گفته وزیر نفت ایران تولید بنزین این کشور ۱۰۵ میلیون لیتر در روز است؛ این رقم معادل روزانه ۶۶۰ هزار بشکه است.

این در حالی است که مصرف روزانه بنزین در این کشور حدود ۱۰۰ هزار بشکه و کمتر از تولید آن است.

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران، ماه پیش گفته بود:‌ "از ۱۵ کشور همسایه، ‌۹ کشور به دلیل کیفیت بالا و قیمت رقابتی مایل به خرید بنزین از ایران هستند که به دلیل تحریم‌ها این معاملات در قالب تهاتر و یا با پول محلی انجام خواهد شد."

او به افغانستان، اقلیم کردستان عراق، پاکستان و ارمنستان اشاره کرده بود.

آمریکا در ماه مه امسال صدور معافیت‌های موقت برای خریداران نفت ایران را متوقف کرد؛ مقامهای آمریکایی بارها گفته‌اند در تلاشند تا صادرات نفت جمهوری اسلامی را به صفر برسانند.

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا اخیرا گفته که تحریم‌های نفتی کاخ‌سفید علیه صادرات نفت ایران توانسته جلوی فروش دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از نفت این کشور را بگیرد.

ایران البته می‌گوید کماکان قادر است نفت خود را به فروش برساند ولی به جزئیاتی در این باره اشاره نمی‌کنند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.