علی‌اصغر مونسان و محسن حاجی میرزایی وزیران میراث فرهنگی و آموزش و پرورش شدند
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران به وزیران پیشنهادی حسن روحانی، رئیس جمهور، برای وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارتخانه آموزش و پرورش رای اعتماد داده‌اند.

در جلسه امروز (دوازدهم شهریور برابر با سوم سپتامبر) با رای نمایندگان مجلس علی اصغر مونسان اولین وزیر میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شد. دولت با تشکیل این وزارتخانه مخالف بود اما طرح تاسیس آن پیشتر به تصویب نمایندگان و تایید شورای نگهبان رسیده بود.

آقای مونسان که پیش از این معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی بود با ۱۶۳ رای موافق، ۸۷ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از ۲۵۵ نماینده حاضر وزیر شد. با مشخص شدن وزیر میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی که رئیس آن معاون رئیس جمهور محسوب می‌شد دیگر وجود نخواهد داشت.

اولین رئیس سازمان میراث فرهنگی در این دولت، محمدعلی نجفی بود که در بهمن ۱۳۹۲ به دلیل بیماری قلبی از این سمت استعفا کرد. مسعود سلطانی‌فر و پس از او زهرا احمدی‌پور در این سمت بودند و سپس علی اصغر مونسان آخرین رئیس این سازمان شد.

محسن حاجی میرزایی هم که پیش از این دبیر هیات دولت جمهوری اسلامی بوده با ۲۰۰ رای موافق، ۴۸ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از ۲۵۵ نماینده حاضر به عنوان وزیر آموزش و پرورش از مجلس رای اعتماد گرفت. آقای حاجی میرزایی پیش از ورود به دولت از مدیران نهضت سواد آموزی ایران بوده است.

از چپ علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران
از چپ علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران

وزارت آموزش و پروش با بحران هایی همچون کمبود شدید منابع مالی، اعتراض معلمان به وضعیت معیشتی و صنفی رو به است.

محمد بطحایی، وزیر پیشین آموزش و پرورش دولت حسن روحانی برای شرکت در انتخابات مجلس، از سمت خود استعفا داده بود.

با رای اعتماد به دو وزیر پیشنهادی، کابینه حسن روحانی در دو سال پایانی خود تکمیل شده است.

آقای روحانی پیش از شروع جلسه رای اعتماد با معرفی وزرای پیشنهادی خود، در صحن علنی مجلس سخنرانی کرد و گفت که سیاست ها در جمهوری اسلامی ایران را آیت الله علی خامنه ای مشخص می کند.

همزمان با حضور رئیس جمهور در مجلس، معاون اول او و شماری از وزرا و اعضای کابینه در صحن حضور داشتند.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.