ایران هفت خدمه نفتکش بریتانیایی را آزاد می‌کند
‌سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است به دلایل بشردوستانه هفت نفر از بیست و سه خدمه تانکر نفتی بریتانیایی را که در ماه ژوئیه توقیف شده بود، آزاد می‌کند.

خدمه استنا ایمپرو از ملیت‌های مختلف هستند. اما هفت خدمه‌ای که قرار است آزاد شوند عبارتند از ۵ شهروند هند، یک نفر اهل لتونی و یک نفر شهروند روسیه.

ایران دو هفته بعد از اینکه دولت جبل‌‌الطارق،‌ گریس ۱، تانکر ایرانی، را توقیف کرده بود، تانکر بریتانیایی را به اتهام نقض "قوانین بین‌المللی دریایی" توقیف کرد.‌

آدرین دریا
کشتی آدرین ۱

شرکت سوئدی مالک استنا ایمپرو است گفته است از هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه این تانکر قوانین دریایی را زیر پا گذاشته است مطلع نیست. ‌آدرین دریا ۱ که تا اواخر دوره توقیف "گریس ۱" نام داشت روز چهارم ژوئیه توسط نیروی دریایی بریتانیا و پلیس جبل الطارق ضبط شد که دلیل آن سوءظن نسبت به نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان شد.

دادگاهی در جبل الطارق دستور آزادی این نفتکش را روز ۱۵ اوت صادر کرد که علیرغم تلاش آمریکا در آخرین لحظات برای توقیف مجدد آن بود.

بنابه گزارش‌ها این نفتکش با ۲.۱ میلیون بشکه نفت به ارزش حدود ۱۴۰ میلیون دلار در روز ۱۸ اوت به سوی شرق مدیترانه حرکت کرد.

دولت ایران اعلام کرده که نفت این کشتی را فروخته است. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، دوشنبه گذشته ( ۲۶ اوت) گفت: "مقصد این کشتی را صاحب نفت آن مشخص می‌کند. ما نفت را فروخته‌ایم و اوست که تصمیم می‌گیرد کشتی کجا پهلو بگیرد که با ما نیز این موضوع را چک نمی‌کند."

گفته شده است که آخرین محل گزارش شده نفتکش ایرانی نزدیکی سواحل سوریه بوده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.