مذاکره ایران و روسیه برای «ده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نفتی»

رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران، از آمادگی روسیه برای مذاکره درباره «سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در پروژه‌های نفتی ایران» خبر داد.

رضا اردکانیان که به تازگی به روسیه سفر کرده بود، وعده داده که مذاکرات در این زمینه «در آینده نزدیک» شروع شود.

موضوع سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری روسیه در صنعت نفت ایران در حالی مطرح می‌شود که ۲۱ تیرماه سال گذشته، علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی از سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری روسیه در پروژه‌های نفتی ایران خبر داده بود.

آقای ولایتی گفته بود پوتین برای سرمایه‌گذاری این «رقم بالا» وعده داده و این حجم از سرمایه‌گذاری «می‌تواند جایگزین شرکت‌های غربی شود که ایران را ترک کرده‌اند».

یک روز پس از انتشار اظهارات سخنان ولایتی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت که نمی‌تواند اظهارات ولایتی درباره سرمایه‌گذاری نفت و گاز را تایید کند.

روابط ایران و روسیه در سال‌های اخیر به ویژه در جریان جنگ سوریه تقویت شده و این کشورها، دو ستون اصلی حمایت از حکومت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه بوده‌اند.

با وجود این، ایران و روسیه روابط اقتصادی گسترده‌ای ندارند.

بر اساس داده‌های اقتصادی مربوط به سال ۲۰۱۸، ایران و روسیه در مجموع یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار مبادله تجاری داشته‌اند که از این میزان، یک میلیارد و ۲۰۷میلیون دلار آن مربوط به صادرات کالاهای روسی به ایران بوده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.