تسنیم : بیلان اقتصادی دولت روحانی شکست و ناکامی است
*"تسنیم"، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی دولت حسن روحانی را فاقد برنامۀ اقتصادی دانسته و تلویحاً گفته است که علت وجودی دولت حسن روحانی انجام مذاکرات بین المللی به منظور حل مشکلات اقتصادی کشور از طریق توافق اتمی بوده، اما در رسیدن به این مقصود دولت روحانی با شکست و ناکامی روبرو شده و به همین دلیل بیلان اقتصادی آن سراسر منفی و مأیوس کننده است.

"تسنیم" افزوده است که فقط از ابتدای دولت دوازدهم تا مرداد ماه ١۳۹۸ ارزش ریال در برابر دلار آمریکا ٧٠ درصد کاهش یافته و در این زمینه دولت حسن روحانی در قیاس با همۀ دولت های پیشین جمهوری اسلامی ایران رکورددار بوده است.

"تسنیم" به نقل از مرکز آمار ایران که ارقام رسمی کشور را منتشر می کند نوشته است که شاخص قیمت کل خانوارهای شهری کشور تا مرداد ماه ۹٨ به حدود ١۸١ بالغ شده که با رساندن نرخ رسمی تورم به بیش از ۴٢ درصد بالاترین نرخ تورم مناطق شهری طی پانزده سال گذشته را رقم زده است. "تسنیم" اضافه می کند که شاخص فلاکت که از مجموع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می آید در خرداد سال ٩۸ به بالاترین حد خود در بیش از دو دهۀ اخیر رسیده است. تسنیم افزوده است که در این حال بدهی دولت حسن روحانی به بانک مرکزی نسبت به دو دولت محمود احمدی نژاد ۲۸۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی سال گذشته از لحاظ ارزش برابری حداقل حقوق کارگران نسبت به دلار بدترین سال برای کارگران ایران بوده است. بر اساس این شاخص حقوق حداقل کارگران ایران در سال ۹٧ کمتر از حتا ۸۴ دلار بوده است. در نتیجۀ این امر اقلام مهمی از مواد غذایی از سفرۀ "اقشار متوسط رو به پایین" حذف شده و همزمان قیمت مواد غذایی پرمصرف دست کم دو برابر افزایش یافته است. به نوشتۀ "تسنیم" افزایش اجارۀ بها نیز همین اقشار را که غالباً مستاجر هستند بیش از پیش به شهرهای حاشیه ای تهران رانده است. "تسنیم" می افزاید که نرخ رشد اقتصادی کشور در دولت حسن روحانی حدود منفی پنج درصد بوده است.

در گزارشی جداگانه، موسی الرضا ثروتی، عضو پیشین کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بودجه های سنواتی دولت حسن روحانی را غیرشفاف و غیرعلمی از نظر بودجه ریزی توصیف کرده و گفته است که بارزترین خصوصیت بودجۀ دولت روحانی کسری منابع آن است که به ۵۰ هزار میلیارد تومان بالغ می شود.

 موسی الرضا ثروتی دولت روحانی را بدهکارترین دولت تاریخ ایران خوانده که برای کسری بودجه خود سالانه معادل ۴۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر می کند. موسی الرضا ثروتی همچنین گفته است که خود صندوق توسعۀ ملی که منابع اش باید صرف اشتغال می شد به دلیل برداشت های بی رویه به "گوشت قربانی" و صندوقی بدهکار تبدیل شده است.

ثروتی گفته است که عموماً "قوانین در جامعۀ ایران احترام ندارند" و این شامل بودجۀ دولت نیز می شود. او گفته است که "دولت فقط نفت می فروشد، مالیات و عوارض می گیرد و بعد هم هر جا که بخواهد و دوست داشته باشد خرج می کند."

موسی الرضا ثروتی سپس تصریح کرده است که همانند دولت های قبلی، دولت حسن روحانی نیز چند هزار طرح نیم تمام دارد. او تصریح کرده است که در سی استان کشور دولت بین سی تا چهل هزار طرح ناتمام دارد. عضو پیشین کمیسیون بودجه و برنامه مجلس ایران با انتقاد از افزایش حجم و هزینه های هنگفت دولت گفته است که فقط در سال گذشته و در بحبوحۀ بحران ها و کمبودهای اقتصادی کشور، دولت روحانی ١۴ میلیارد دلار ارز اختصاص داد بی آنکه بداند که این ارز به چه کسی و برای چه کاری داده شده و در ازای آن چه کالاهایی وارد کشور شدند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.