ظریف: شکست توافق هسته‌ای شکست ایران نیست، شکست دیپلماسی است
محمدجواد ظریف ضمن اشاره به "افت اقتصادی" ناشی از تحریم‌ها تاکید کرد که ایران در تلاش برای خنثی کردن این افت اقتصادی است. وزیر امور خارجه ایران مدعی شد که خروج آمریکا از برجام لطمه‌ای از منظر اقتصادی به ایران نزده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن سازنده و "پر بار" خواندن سفر خود به مسکو، گفت‌وگویی با شبکه "راشا تودی" داشته است.

خبرگزاری فارس، روز چهارشنبه ۱۳ شهریور (چهارم سپتامبر) بخش‌هایی از گفت‌وگوی ظریف با "راشا تودی" را بازتاب داده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از رویکرد منفعلانه کشورهای اروپایی در برابر سیاست‌های آمریکا انتقاد کرده است.

ظریف در عین حال تاکید کرده است که زمان برای پیشگویی "مرگ برجام" فرا نرسیده است. اما اگر توافق هسته‌ای به شکست بیانجامد، این موضوع پیش از آنکه شکست ایران باشد، شکست دیپلماسی است.

بازندگان شکست توافق هسته‌ای

محمدجواد ظریف تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران تلاش داشته تا رشد و رونق اقتصادی خود را به توافق هسته‌ای وابسته نکند.

وزیر امور خارجه ایران ضمن اعتراف به این موضوع که ایران "دچار افت اقتصادی" شده است، تاکید کرده که جمهوری اسلامی برای جبران این افت اقتصادی تلاش می‌کند.

ظریف در گفت‌وگوی خود با "راشا تودی" به توافق هسته‌ای از دو منظر اقتصادی و دیپلماتیک نگاه کرده و گفته است که اهمیت دیپلماتیک توافق هسته‌ای بیش از اهمیت اقتصادی آن است. ظریف گفته است:

«ما انتخاب کرده‌ایم که رونق اقتصادی خود را به برجام وابسته نکنیم. ما خواستار مشاهده موفقیت این دستاورد دیپلماسی هستیم. اما اگر کشورهای اروپایی نتوانند سهم خود را در این خصوص برعهده بگیرند، همه ما می‌بازیم. فقط آنها نیستند که می‌بازند، همه ما از جمله آمریکا می‌بازیم.»

سازوکار مالی "اینستکس"

محمدجواد ظریف دفاع از توافق هسته‌ای را برای اروپا مهم ارزیابی کرده و در عین حال از تلاش ناکافی کشورهای اروپایی در این خصوص انتقاد کرده است. ظریف گفته است:

«متاسفانه هنوز کشورهای اروپایی نتوانسته‌اند به وعده‌های خود عمل کنند و هنوز آنها آماده نیستند که برای حفظ این دستاورد بزرگ دیپلماسی خطر و سرمایه‌گذاری کنند.»

ظریف گفته است که کشورهای اروپایی امضا کننده برجام تا این لحظه تنها به صدور "بیانیه‌های کلی و حمایت لفظی از برجام" بسنده کرده و نشان داده‌اند که برای حفظ برجام تلاش لازمه را انجام نداده‌اند.

محمدجواد ظریف در مصاحبه‌ای با "خانه ملت" تاکید کرده بود که هرگاه اروپا زمینه فروش نفت ایران را ایجاد نکند، ایران به تعهدات خود پایبند نخواهد ماند.

اشاره ظریف به گام سوم فاصله گرفتن ایران از تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای است.

امنیت تنگه هرمز

ظریف درباره امنیت تنگه هرمز گفت که این یک مسیر باریک آبی است و «افزایش حضور نظامی در این منطقه، امنیت هیچ‌کس را افزایش نمی‌دهد و منجر به ناامنی می‌شود.»

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر بر کنترل بخش شمالی تنگه هرمز توسط ایران تاکید کرد و گفت که بدون همراهی ایران، تامین امنیت این منطقه ناممکن است.

ظریف گفت اعزام ناوگان دریایی به خلیج فارس، باعث دامن زدن به تنش‌ها در این منطقه می‌شود و «ناامنی را افزایش می‌دهد.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.