سفر کرنل فروتا به تهران: ایران همچنان به «شفافیت اطلاعات» درباره فعالیت اتمی خود تن می‌دهد
کرنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز یکشنبه هشتم سپتامبر، برای دیدار با مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد. این سفر یک روز پس از اعلام جزئیات گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، از جمله راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته برای افزایش ذخائر اورانیوم غنی‌شده صورت می‌گیرد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، نوشت که فروتا پس از دیدار با علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در یک کنفرانس خبری مشترک گفت: «آژانس از یک سو وظیفه راستی‌آزمایی اجرای برجام را بر عهده دارد و از سوی دیگر در اجرای پروتکل الحاقی و موافقت‌نامه جامع پادمان در تعامل فعال با ایران است.»

او ادامه داد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشتاقانه تمایل دارد تا همکاری‌ها با ایران تداوم یابد و آماده هستیم تا به صورت حرفه‌ای و بی‌طرف به کار خود ادامه دهیم.»

این دیپلمات رومانیایی همچنین در سفر یک روزه خود در تهران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران دیدار کرد.

پیش از این سفر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «این سفر در چارچوب تعامل جاری میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران» صورت می‌گیرد و «شامل بررسی‌ها و پیگیری‌ها در چارچوب برجام» صورت می‌گیرد.

با وجود آغاز گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، این کشور همچنان به بازرسان هسته‌ای آژانس ادامه می‌دهد که از مراکز هسته‌ای ایران بازدید کنند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز شنبه، با تاکید بر این که «در مورد شفاف‌سازی بنا نداریم که تغییری ایجاد کنیم»، گفت: «مادامی که ما کاری انجام نمی‌دهیم دلیلی ندارد که این شفافیت اطلاعات را نداشته باشیم و بهانه به طرف مقابل و دشمن بدهیم که هر کار خلافی را انجام می‌دهد.»

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.