دختر وزیر سابق صنعت ایران به اتهام 'فساد مالی' بازداشت شد
خبرگزاری قوه قضائیه ایران (میزان) به نقل از "یک مقام آگاه" از بازداشت شبنم نعمت زاده، فرزند محمدرضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت ایران که هم اکنون مشاور ارشد وزیر نفت است، خبر داده.

آقای نعمت زاده از مرداد ماه ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی وزیر صنعت بود.

به گزارش میزان، این مقام قضایی گفته است: "برای وی (شبنم نعمت زاده) قرار وثیقه صادر شده بود، این قرار به قرار بازداشت موقت تبدیل گردید و روانه زندان شد."

بگفته قاضی مسعودی، قرار است به اتهامات خانم نعمت زاده دوشنبه هفته آینده (۲۵ شهریور ماه) رسیدگی شود.

"انحصار دارو و تحصیل مال از طریق نامشروع" از جمله اتهامات فرزند این وزیر سابق برشمرده شده است.

در این پرونده خانم نعمت زاده "آقای لشگری پور و شرکتی که توسعه دارویی بوده" هم در مظان اتهام هستند.

ای نعمت زاده از مرداد ماه ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶
محمدرضا نعمت زاده ای از مرداد ماه ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ در دولت حسن روحانی وزیر صتعت بوده است

شبنم نعمت زاده سال ۱۳۷۵ از دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شد و در سال ۸۰ در داروخانه یک بیمارستان مشغول به کار شد؛ او به فاصله چند سال پس از کار کردن در داروخانه‌های مختلف، از سال ۸۸ به بعد اقدام به تاسیس چند شرکت کرد و به مالکیت چندین شرکت رسید.

او دو سال پیش در گفتگویی با خبرگزاری فارس ارتباط فعالیت‌های "اقتصادی" را با پدرش رد کرده بود.

او گفته بود: "من از سال ۸۸ فعالیت خودم را شروع کردم و در این ۱۰ سال چند شرکت تأسیس کردیم. ما روند خودمان را داشتیم و این کارها ارتباطی با فعالیت‌های پدرم نداشت. ایشان هم که کنار رفتند، باز ما شرکت‌های دیگری را تأسیس کردیم."

خانم نعمت زاده همچنین گفته بود: "یک دوره کوتاهی وقتی پدرم بازنشسته شده بود، از ایشان خواهش کردم در یکی از شرکت‌ها به‌عنوان هیئت‌مدیره اسم‌شان را بگذارم. آن هم زمان خیلی کوتاهی بود و ایشان هیچ نفعی از این شرکت نداشت."

پیشتر یاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفته بود خانم نعمت زاده دو پرونده داشته است.

بگفته او "یکی از این پرونده‌ها به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و دیگری به ارزش پنج میلیارد تومان بوده است که برای پرونده اول، حکم صادر و اجرا شده و تمامی داروهای انبار این خانم با هزینه شخصی خود معدوم شده است."

بگفته سازمان تعزیرات حکومتی پرونده پنج میلیاردی این متهم مربوط به قاچاق دارو است که "مفتوح بوده و به دلیل اینکه در صلاحیت تعزیرات نبود به دادسرای استان کرج ارجاع شده است."

در اسفند ماه پارسال (۱۳۹۷) رسانه‌های رسمی در ایران تصاویری از تخریب ویلای خانم نعمت زاده منتشر کردند
در اسفند ماه پارسال (۱۳۹۷) رسانه‌های رسمی در ایران تصاویری از تخریب ویلای خانم نعمت زاده منتشر کردند

روزنامه شرق، مرداد ماه دو سال پیش در گزارشی با عنوان "نسبت محتکر با وزیر سابق" به کشف یک انبار داروهای احتکارشده پرداخته بود.

در این گزارش آمده بود: "بر‌اساس آمارهای غیررسمی که به ما (شرق) اعلام شده، ارزش داروهای کشف‌شده در این انبار بین پنج تا شش میلیارد تومان است. بیشتر داروهای کشف‌شده نیز شامل داروهای جنرال (عمومی) و همین‌طور مکمل‌های دارویی بوده است."

یاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی، در این باره گفته بود: "تعداد زیادی از این داروها تاریخ مصرف گذشته بوده است و این انبار متعلق به یک خانم بوده که اجازه فعالیت در این حوزه را نداشته و تداخل صنفی صورت گرفته است."

خانم نعمت زاده البته می‌‌گوید آدرس این انبار نیز پیش از این به اداره دارو اطلاع داده شده بود.

او بعد از کشف انبار به خبرگزاری ایسنا گفته بود: "یکی از انبار‌هایی که شما درباره آن صحبت می‌کنید حاوی داروهای تاریخ‌مصرف‌گذشته‌ای است که ما از سایر انبارها جمع‌آوری کرده و فهرست آنها در نامه‌ای به اداره کل دارو برای امحا اطلاع داده شده بود.؛ آدرس این انبار نیز پیش از این به اداره دارو اطلاع داده شده بود."

در اسفند ماه پارسال (۱۳۹۷) رسانه‌های رسمی در ایران تصاویری از تخریب ویلای خانم نعمت زاده در لواسان منتشر کردند که حدود هزار متر مربع زیربنا داشت.

علت این تخریب "تخلف بخشی از بنا" اعلام شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.